TikTok için ABD’de yeni yasaklar geldiTikTok LOG Tasarım

Özellikle 2022’de sosyal medyanın en önemli platformlarından birisi halini alan TikTok, ABD’de hedef olmaya devam ediyor.

TikTok için özellikle ABD’de yasaklar sürüyor. Platformu bu sefer ABD merkezli birden fazla üniversite yasakladı, bu yasaklama üniversitelerdeki WiFi internet ağı üzerinden gerçekleştirildi. 15’den fazla üniversitenin getirdiği bu yasak sonrasında öğrenciler TikTok’a artık sadece kendi mobil paketleri üzerinden erişim sağlayabiliyor. Bu yasağa üniversite yönetimleri tarafından gösterilen gerekçeler ise TikTok’un Çin’e ait bir uygulama olması ve kullanıcı verilerini Çin’e göndermesi (İddia) oluyor. TikTok, geçtiğimiz ay burada yer verdiğimiz olumsuz açıklamalar ile gündeme gelmiş, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi (United States House of Representatives) tarafından da yasaklanmıştı. Meclis’in İdari İşler Müdürü, tüm milletvekillerine ve personele gönderdiği e-posta ile TikTok’u cihazlardan silinmesi gerektiğini söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ortaya çıkan güvenlik sorunları nedeniyle “kullanılması çok riskli” olarak değerlendirilen uygulama için geçtiğimiz hafta da ABD Senatosu bir adım atmış, yine “ulusal güvenlik endişeleri” nedeniyle federal hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlara TikTok indirmesini yasaklayan tasarıyı oy birliği ile kabul etmişti. O zaman bahsi geçen bu yasağın hemen devreye alınmayacağı, tasarının onay için Başkan Joe Biden’a gitmesi gerekiyor bilgisi verilmişti. Daha sonra bu oldu ve Biden 1,7 trilyon dolarlık bütçe tasarısı içerisine dahil olan yasakları ve yönetmelikleri resmi olarak onayladı.

Bu aşamada platformun bazı istisnalar haricinde devlet cihazlarından komple çıkarılacağı aktarılıyor ve bunun başka ülkelere de örnek olması bekleniyor. Savunma, İç Güvenlik ve Dışişleri Bakanlıkları da dahil olmak üzere pek çok ABD merkezli federal kurum TikTok’un devlete ait cihazlarda kullanılmasını hali hazırda yasaklamış durumda. ABD’li senatör Josh Hawley, daha önce yaptığı bir açıklamada “Platform Amerika Birleşik Devletleri için büyük bir güvenlik riskidir ve devlet cihazlarında yeri yoktur” demişti.

TikTok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

TikTok Now

TikTok Now

  • Fiyat Ücretsiz
  • Boyut 170 MB
  • Yükle App Store

Read More