NASA’nın Orion uzay aracı başarılı şekilde geriye döndüNASA

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA’nın Orion uzay aracı başarılı şekilde geriye döndü.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ABD merkezli olarak geliştirdiği 24 milyar dolarlık Space Launch System ya da kısa adıyla SLS roket modeli ile kalkışı birçok şanssız erteleme sonrasında 16 Kasım tarihinde sorunsuz olarak gerçekleştirdi. Bu kalkış ile beraber SLS’in önündeki herhangi bir astronota ev sahipliği yapmayan (Onun yerine sensörler ile donatılan mankenler var) 20 milyar dolarlık Orion uzay aracı büyük bir yolculuğa çıktı.

Bu uzayda toplam 2,2 milyon kilometre yol yapan uzay aracı ile beraber yaklaşık 26 günlük bir yolculuğa çıkan ve Ay’ın etrafında tur atan NASA, biraz önce “SLS” ile atılan Orion kapsülü (2 bin 750 derecelik sıcaklığa dayanacak ısı kalkanları ile donatılmış) istediği gibi Dünya’ya geri getirdi. Burada atmosfere giriş sonrasında üç büyük paraşüt ile okyanus üstüne sorunsuz bir iniş yapıldı.

Splashdown.

After traveling 1.4 million miles through space, orbiting the Moon, and collecting data that will prepare us to send astronauts on future #Artemis missions, the @NASA_Orion spacecraft is home. pic.twitter.com/ORxCtGa9v7

— NASA (@NASA) December 11, 2022

∗İniş anını gözler önüne seren video

Orion bundan önce sayfanın en üstünde gördüğünüz fotoğraf ile ses getirmişti. Evrenin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gözler önüne seren bu fotoğrafta Dünya ve Ay, Orion ile beraber aynı kareye girmişti. Bu fotoğrafın Dünya’dan tam 432 bin kilometre uzaktan çekildiği aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SLS, NASA tarafından açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 8.8 Milyon pound itme kuvveti üretebiliyor. Bu açıdan SpaceX Falcon Heavy‘den ve yine Amerika Birleşik Devletleri yapımı Saturn V‘den daha güçlü olan SLS, gücünü temel olarak dört adet RS-25 (Toplam güç için ekstra iticiler de var) motordan alıyor. NASA, Artemis programı dahilinde 2025 yılında yeniden Ay’a astronot göndermek istiyor. NASA’nın şimdiye kadar ürettiği en güçlü roketi Space Launch System, insanoğlunun en büyük hayallerinden olan Mars’ta koloni kurma konusunda da önemli bir konumunda yer alıyor.

Orion başarısı yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1

Read More