iPhone 14 serisinin uydu bağlantı desteği yeni ülkelere geldi

Dört modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. İşte bu özellik için kapsama alanı artıyor.

iPhone 14 ailesi kaçıranlar için 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor ve bu modellerin hepsinde uydu üzerinden acil SOS özelliği yer alıyor. Telefonlar alındıktan sonraki iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek (Sonrası için alınacak ücret halen belli değil) bu özellik, Apple tarafından telefonların çekmediği acil durumlarda hayat kurtarması için tasarlandı. İlk aşamada ABD ve Kanada merkezli olarak kullanıma açılan sistem, bugün itibarıyla Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık‘a içerisinde de kullanılabilir hale geldi. Özelliğin daha sonra getirileceği ülkeler ise henüz açıklanmadı.

Sistem bundan önce Alaska’da bir kişinin hayatını kurtarmasıyla ses getirmişti. Telefonların normal olarak çekmediği yerleşimden uzak bir bölgede mahsur kalan kişi, acil SOS özelliğini kullanarak yardıma ulaşmayı başardı. Apple, bu altyapıda direkt olarak Globalstar firması ile ortaklık kuruyor ve uydu üzerinden acil SOS özelliği için tam 450 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını belirtiyor. Bu yatırımın büyük bölümü Apple’ın resmi duyurusuna göre Globalstar’a gidiyor.

Apple’ın işletme müdürü Jeff Williams, “Uydu üzerinden Acil SOS özelliği, Amerikan yaratıcılığı ve teknolojisinin nasıl hayat kurtarabileceğinin mükemmel bir örneği” diyor ve ekliyor:

“Bu hizmetin ABD’nin önde gelen şirketleri tarafından sağlanmasından ve kullanıcılarımızın ihtiyaç duymaları halinde acil durum hizmetlerine ulaşabileceklerini bilerek şebekeden uzak bölgeleri keşfedebilmelerinden gurur duyuyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple uydu üzerinden acil SOS özelliği hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri ise şöyle aktarıyor:

“iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir şekilde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine mesaj gönderme imkânı tanıyor. Uydular düşük bant genişliğine sahip hareketli hedefler olduğu için mesajların ulaştırılması dakikalar sürebiliyor.

Her saniye çok önemli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının durumunu değerlendiren birkaç yaşamsal soruyu önceden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sorular ve takip mesajları, Apple’dan eğitim almış ve kullanıcı adına yardım isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan durumlarda kullanıcıların Bul özelliğinden yararlanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

Bu sistem tam olarak nasıl çalışıyor? Sistemin temelinde söylendiği kadarıyla Qualcomm X65 5G modem birimi yer alıyor ve bu modem “Band N53” frekansını kullanabiliyor. iPhone 14’ler bu frekans üzerinden Globalstar’ın uyduları ile bağlantı kurabiliyor. Telefonlarda uydu üzerinden acil SOS için Apple tarafından özel olarak geliştirilen bazı radyo frekansı donanımları da yer alıyor. Aynı zamanda süreç için Apple tarafından özel bir yazılım temeli de hazırlanmış durumda. Buna benzer bir özellik Huawei Mate 50 Pro’da da yer alıyor.

iPhone 14 serisi ve uydu özelliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Read More