Haberler İçinden çıkanların değeri aylık 56 bin lira! Çöp karıştırarak tekne bile aldılar

Haberler

Millliyet.com.tr – ABD’nin New York şehrinde yaşayan Erin-Dave Sheffield 10 yıl önce üniversitedeyken ve birbirleriyle daha karşılaşmamışken öğrencilerin sömestr sonunda neredeyse paketinde duran eşyaları çöpe bıraktıklarını gördükten sonra dehşete kapılıp birbirlerinden habersiz bir şekilde çöpleri aramaya başladı. Çöp konteynerlarında bulduklarından sonra yıllarca çöpleri karıştıran Erin-Dave’in ilk karşılaşması da yine bir çöp tenekesinin yanında oldu. Tanışma hikayelerini ise Dave şöyle anlattı:

“Binanın dışındaki çöp kutusuna bakıyordum. Erin benim ne yaptığımı anladı ve şakayla karışık yine de ne yaptığımı sordu. Ben de onu bir sonraki çöp kutusuna bıraktım. Birbirimize numaralarımızı verdik ve mutlu bir birlikteliğimiz oldu.”

class=’medyanet-inline-adv’>

haberler İçinden çıkanların değeri aylık 56 bin lira Çöp karıştırarak tekne bile aldılar

‘YAKLAŞIK 74 BİN LİRA KAZANABİLİRİZ’

Erin ise tanışmalarıyla ilgili, “İnsanlar bize çöplükte bulduğunuz en iyi şeyin ne olduğunu sorduğunda, her zaman onun kocam olduğunu söylüyorum” dedi. İlişkileri çöp konteynerının yanında başlayan çift bu hobilerinden ek gelir elde etmeye karar verdi. Son birkaç yıldır hobilerini oldukça ileri seviyeye taşıyan çift, “Ayda 3 bin dolar ila 4 bin dolar (yaklaşık 74 bin lira) kazanabiliriz” diyerek yola çıktı ve neye ait olduğı belli olmayan makine parçalarından yeni lastiklere ve kasklara kadar her şeyi bulup sattı.

Tam zamanlı işinde engelli insanlar için bakım koordinatörü olarak çalışan Erin yaşadıklarını, “Dave ile tanıştığımda bir şeyler satabileceğimizi fark ettim. Üzerinde etiketleri duran bir sürü yepyeni giysi bulduğumuzda onları satmaya çalıştık. Bütün o eşyaları çöpten çıkarmazsanız hepsi yok olacak. Oysa çöpteki eşyalardan para kazanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

class=’medyanet-inline-adv’>

haberler İçinden çıkanların değeri aylık 56 bin lira Çöp karıştırarak tekne bile aldılar

Erin Sheffield çöpte buldukları yiyeceklerle poz veriyor

‘BENZİN İLE ASGARİ ÜCRETİMİZİ KARŞILIYOR’

Buldukları ürünlerin çoğunu internet üzerinden perakendecilere yeniden satan çift, çöpten kazandıkları paranın üçte birinin hurda ve metal satışından geldiğini söyledi. Birkaç saatliğine çöp tenekelerine dalmaya gidersek bulduğumuz hurda ve metal gibi eşyalar benzinimizi ve asgari ücretimizi karşılıyor. Bulduğumuz geri kalan şeyler ise yeniden satmak için ufak bir sos gibi” diyen çiftin çöpte bulduğu en değerli eşyalardan bazıları 500 dolara (yaklaşık 10 bin lira) sattıkları oldukça lüks bir çanta ve bin dolar (yaklaşık 18 bin lira) değerindeki üniversite ders kitapları.

Ancak Erin ve Dave artık buldukları eşyalar konusunda biraz seçici olduklarını söylüyor. Açılmamış yiyeceklere rastladıklarında genellikle eve götürüyor ya da arkadaşlarına veya komşularına veriyorlar. Çöpte bulduklarını satarak iyi bir gelir elde eden çift, çöp karıştırarak bir tekne bile satın aldı ve yaz tatillerini de o teknede geçiriyorlar. Şimdi ise son birkaç yılını çöplük dalış tekniklerini geliştirerek geçiren Erin ve Dave şehirdeki tüm farklı çöp bidonlarının bir haritasını çıkardı ve hangilerinin içinde pahada ağır eşyalar olduğunu biliyor. Çöp tenekelerini haftada en az iki kere ziyaret eden çift şunları da ekledi:

“Temelde birkaç farklı rotamız var ve şehrin farklı bölgelerindeki iyi çöp tenekelerini tanıyoruz. Böylece artık yeni çöp tenekelerine bile gitmiyoruz. Sadece bir şeyler olacağını bildiğimiz yerlere gidiyoruz. Yani bunu ne kadar uzun süre yaparsanız, işiniz o kadar kolaylaşır ve bir o kadar da az zaman harcayıp daha çok para kazanırsınız.”

Read More