BMW CEO’su gelecek elektrikli otomobilleri için iddialı konuştuBMW

Almanya merkezli dev isimlerden BMW, elektrikli otomobil pazarında güçlü rakiplerine rağmen çok büyük bir isim olmuş durumda.

BMW, hali hazırda çok sayıda elektrikli otomobil modeli satıyor. Bu konudaki büyümesini yeni yılda da hız kesmeden devam ettirecek firma, alanda büyük ARGE yatırımları gerçekleştiriyor. Bu ARGE yatırımlarının etkisi ise firmanın alandaki iddiasını arttırıyor. Hatta BMW’nin CEO’su Oliver Zipse, BMW’nin bir sonraki nesil elektrikli araçlarının menzil, şarj hızı ve fiyatlandırma açısından sektörün ölçütü olacağını söylüyor. Bu konuda Oliver Zipse’nin kendisine biraz fazla güvendiği düşünülüyor. Evet firma büyük gelecek çalışmaları yapıyor ancak rakipler de kesinlikle boş durmuyor. Şu an elektrikli araçlar üzerinde çalışmayan neredeyse hiçbir otomobil firması bulunmuyor, özellikle Çin’de devasa bir elektrikli araç patlaması yaşanıyor. Çin’den gelen yeni nesil araçlar artık 1.000 km menzile yaklaşıyor ve yüksek performans ile kalite sunuyor. Aynı zamanda alanın öncüsü sayılan Tesla da kapalı kapılar ardında önemli motor ve batarya teknolojileri geliştiriyor.

BMW elektrikli otomobil tarafından bundan önce bir menzil açıklaması ile ses getirmişti. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göre BMW, yakında elektrikli otomobil modelleri için Gen5 pillerden Gen6 pillere geçiş yapacak. Bu Tesla’nın kullandığı 4680’ler gibi silindirik yapıdaki pillerin BMW’ye önemli getirileri olacak. Örneğin bu piller çok daha yüksek güçte şarj sunacak, bu güç sayesinde daha kısa sürede doldurulabilecek, daha hafif olacak ve daha yüksek verim getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gen6 pillerin Gen5 pillere oranla yaklaşık yüzde 30 daha fazla menzil getireceğini belirten firma, imkanları olmasına rağmen elektrikli otomobil tarafında 1.000 km menzilin üstüne çıkmayacaklarını söylüyor.  Firmaya göre bu menzil seviyesi hemen herkes için fazlasıyla yeterli ve daha fazlası için performans ile güvenlikten ödün vermeye gerek bulunmuyor. Bizce firma bu konuda haklı çünkü birçok ülkede hızlı şarj ağları ciddi şekilde büyüyor.

BMW CEO’sunu açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Read More