Başarı kolay gelmiyor: Boston Dynamics’ten yeni insansı robot Atlas videosuBoston Dynamics Atlas LOG Görsel

Hyundai tarafından satın alındıktan sonra daha büyük bir şirket halini alan Boston Dynamics, bugün bir insansı robot Atlas videosu saha paylaştı.

Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics, geçtiğimiz hafta bir kez daha insansı robot Atlas özelinde ses getirmişti. Hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoyu paylaşan şirket, bununla Atlas’ın geldiği son noktayı gözler önüne sermişti. Bu videoda bir yardımcı olarak karşımıza çıkan Atlas, önüne çıkan çeşitli engelleri rahatlıkla aşabiliyor ve çanta fırlatma işleminin altından dahi başarıyla kalkabiliyordu. Videonun kapanışını etkileyici bir takla ile kapatan Atlas, bugün öğrendiğimiz üzere bu videodaki hareketleri tek seferde sorunsuz olarak gerçekleştirmedi. Bunu göstermek adına bugün yine aşağıda izleyebileceğiniz bir video daha paylaşan şirket, burada bir önceki içerik için yapılan çok sayıdaki denemeyi gözler önüne serdi. Genel olarak güldüren videoda robotun yaşadığı başarısızlıklar çok net olarak karşımıza getirildi. Firma bu video ile çalışmalarına inanmayan kesime de güzel bir cevap verdi. Halen inatla Hyundai gibi bir dev tarafından satın alınan Boston Dynamics imzalı robotları sahte zannetmeyi sürdürenler bulunuyor. Bu durumun en büyük nedenlerinden birisi burada yer alıyor.

Atlas, daha önce de söylediğimiz gibi henüz firmanın robot köpek modeli Spot gibi ticari olarak kullanımda yer almıyor. Ancak firma bunu değiştirmek adına sürekli olarak çalışıyor. Atlas bu konuda gerçekten çok büyük gelecek vadediyor.

Ana video:

Yeni gelen video:

Bir süredir Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics, dünyanın en gelişmiş robotlarına imza atıyor. 6 Kasım 1992 tarihinde Marc Raibert tarafından kurulan ve geçtiğimiz aylarda 30 yaşına basan firma, bu 30 yıllık macerasını hemen aşağıda izleyebileceğiniz kısa Twitter videosuna sığdırmıştı. Bu firmanın şimdiye kadar geliştirdiği tüm robotik sistemleri görebileceğiniz videoya şu açıklama geçilmişti:

“Boston Dynamics bugün inovasyon, keşif ve iş birliğinde 30. yılını kutluyor! Önümüzdeki 30 yılın bize ve robotik sektörüne neler getireceğini görmek için heyecanlıyız.” Boston Dynamics’in son cümlesi bizi de heyecanlandırıyor. Robotik sistemler hali hazırda oldukça gelişmiş haldeler. Ayrıca robotlar üzerinde artık Tesla gibi yenilikçi firmalar da aktif olarak çalışıyor. Yakın gelecekte robotların ulaştığı seviye günümüzden daha heyecan verici ancak korkutucu olabilir.

Today, Boston Dynamics celebrates 30 years of innovation, exploration, and collaboration! We’re excited to see what the next thirty years holds for us and for the robotics industry. pic.twitter.com/eutX1kvfG3

— Boston Dynamics (@BostonDynamics) November 6, 2022

Boston Dynamics imzalı insansı robot Atlas yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More