Bakan, otomobilde ÖTV indirimi için olumsuz konuştuÖTV

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminin gündemlerinde olmadığını dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz aylarda sık sık gündeme gelen “otomobilde ÖTV indirimi olacak” iddialarına son noktayı koymuş, bir açıklama yaparak vergide indirim yok sadece “matrah artırımı ile ilgili çalışıyoruz” demişti. Şimdi bir kez daha otomobillerden alınan ÖTV odağında bir açıklama geldi. HaberTürk’te yer alan habere göre otomobil satışlarında ÖTV indirimi beklentisinin hatırlatılması üzerine Nureddin Nebati, “ÖTV indirimi şu anda söz konusu değil. Araçların zor bulunduğu bir dönemde ÖTV indirimi olmaz. Bu konuda herhangi bir çalışma olmayacak” dedi. Bakan aynı zamanda diğer alanlardaki vergi indirimi beklentileri için de konuştu ve “Vergi indirimlerinde oynayacak pek yerimiz kalmadı. Zaten mart ayından bu yana adımlarımızı attık” dedi.

Otomobilde matrah düzenlemesi de istenildiği gibi olmadı. Bu konuda konuşan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, bu yılın tümünde sıfır otomobil pazarının 600 bin adet, ikinci el otomobil pazarının ise 6,2 milyon adet dolayında gerçekleşeceğini öngördüklerini söylemiş, son aylarda tüketicilerde oluşan ÖTV indirimi beklentisinin sektörü durma noktasına getirdiğine değinerek şunları aktarmıştı: 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Maliye Bakanlığı tarafından yapılan matrah düzenlemesiyle beklemede kalan vatandaşlar araç ihtiyaçlarını karşılamak için bayilere gitti, ancak piyasada büyük canlanmanın olduğundan bahsetmek zor, bu düzenlemenin yaklaşık yüzde 10-15 oranında bir yansıması olduğundan bahsedebiliriz. Çünkü şu an bayilerde araç bulunmuyor. Bu yüzden vatandaşlarımız ikinci ele yönelmeye devam ediyor”.

ÖTV nedeniyle araç alamayanların ilgisini çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More