Zarafete aerodinamik revizyon; Rolls-Royce, ikonik sembolünü elektrik geleceği için yeniden tasarladı

Rolls-Royce otomobillerinin ayrılmaz parçası olan Spirit of Ecstasy, elektrikli otomobillerin aerodinamik kriterleri için yeniden yorumlandı.

İlk elektrikli modeli Spectre’nin geliştirme sürecine devam eden Rolls-Royce, içerisinde bulunduğu segment gereği pazara getireceği dinamikleri merakla beklediğimiz isimler arasında. Yarattığı standartları elektrifikasyona entegre etmek için mesai harcayan marka, tarihine imza atmış çok önemli bir sembolü bu kapsamda revize etti. 100 yılı aşkın süredir Rolls-Royce otomobillerinin olmazsa olmaz parçası olan Spirit of Ecstasy, elektrikli modellerin aerodinamik kriterleri çerçevesinde değişimlere sahne oluyor. İllüstratör ve heykeltıraş Charles Sykes tarafından 20. yüzyılın ilk yıllarında yapılan çizimlere yakın hale getirilen yeni maskotun boyunda gerileme yapıldığını görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rolls-Royce Spirit of Ecstasy yeni formuyla ne gibi farklar taşıyor?

Halihazırda satışa olan modellerdeki 100,01 milimetrelik değere kıyasla, yeni maskotun 82,73 mm yüksekliğe sahip oluşu ilk anda hissedilecek. Tasarım tarafında da revizyonların yapıldığı model, daha önce ayakları bitişik, bacakları düz ve beline doğru eğilmiş halde duruyordu. Şimdi ise rüzgara karşı hazırlıklı, bir bacağı önde ve vücudu aşağıda konumlanan bir şekilde çizilen bir yapı bizi bekliyor. 830 saatlik modelleme sonrasında oluşturulduğunu gördüğümüz yeni versiyonun, rüzgar tüneli testlerinde Spectre’nin aerodinamik özelliklerini artırmaya yardımcı olduğu da paylaşılan detaylarda dikkat çekiyor. Erken prototiplerde 0,26 cd’lik sürtünme katsayısı paylaşılan Spectre, bu dinamiklerde üretime taşınırsa markasının bu zamana kadar ürettiği en aerodinamik otomobil rozetini de beraberinde getirecek. Bu yıl gerçekleştirilecek kapsamlı test protokolleriyle birlikte değerin daha da aşağı çekilme ihtimali de masada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More