Yüz maskelerini akıllı hale getiren donanım: FaceBit [İzle]Facebit

Yüz maskelerini akıllı hale getiren donanım FaceBit ile tanışın. Bu teknoloji şimdilik geliştirme aşamasında yer alıyor.

FaceBit, Illinois Northwestern University araştırmacıları tarafından geliştirilen prototip bir donanım. Bu donanım ufak olduğundan direkt olarak yüz maskelerinin içerisine takılıyor ve hayati sayılabilecek konularda veri topluyor. “Yüz için Fitbit” olarak da aktarılan ürün, bünyesinde yer alan sensörler sayesinde maskenin çok önemli olan yalıtımını kontrol edebiliyor, nabız ile solunum sayısı gibi kilit değerleri sürekli olarak takip ederek kayıt altına alabiliyor.

Spesifik olarak sürekli maske kullanmak zorunda kalan sağlık çalışanları için geliştirilen FaceBit, topladığı verileri Bluetooth üzerinden akıllı telefon uygulamasına aktarıyor. Bu özel hazırlanan uygulama, aldığı verileri değerlendiriyor ve kişilere maske değiştirme zamanı geldi, çok yoruldun, çok stres altındasın vb. gibi geri dönüşler yapabiliyor.

Hastane yönetimlerinin çok yoğun çalışan personellerinin sağlığını kontrol altında tutma için de kullanabileceği aktarılan ürün, taşıdığı ufak pil üzerinden tam 11 günlük sürekli kullanım getiriyor. Illinois Northwestern University araştırmacıları bunu pil yanında cihazın nefes ve güneş ışığından elektrik üretebiliyor olmasıyla sağlamış durumdalar.

Tanıtım videosunu sayfanın üstünde izleyebileceğiniz FaceBit, kâğıt üzerinde mantıklı görünüyor ve şu an aktif olarak gerçek sağlık çalışanlarında test ediliyor. Ancak ürünün henüz resmi sertifikası ya da üretim aşaması bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı

Read More