Yunanistan, Avrupa’nın iki yüze sahip paneller kullanan en büyük güneş enerjisi çiftliğini açtıYunanistan

Yunanistan, temiz enerji konusunda bir adım attı ve kısa süre önce Avrupa’nın iki yüze sahip paneller kullanan en büyük güneş enerjisi çiftliğini açtı.

Sınır komşumuz Yunanistan, geçtiğimiz hafta içerisinde Kozani merkezli olarak 204-megawatt (MW) kapasitesinde bir güneş enerjisi çiftliğini hayata geçirdi. Bu çiftliğin en büyük özelliği “bifacial” olarak geçen, iki yüzlü ya da iki yüze sahip paneller kullanıyor olması. Bu panellerin özelliği, her iki taraflarından da enerji üretebiliyor olmaları. Yani panellerin güneşe bakan üst kısımları yanında yerden seken ışıkları toplamak adına alt kısımları da işlevsel tasarlanmış. Bu açıdan verimlilik seviyeleri oldukça yüksek olan bu paneller özelinde Avrupa’nın en büyüğü olan çiftlik, aktarıldığı kadarıyla 130 milyon euro yatırım ile hayat bulmuş. Bu arkasında Almanya merkezli Juwi’nin yer aldığı çiftliğin, yılda 350 GWh elektrik üreterek 75 bin eve enerji sağlaması hedefleniyor. 500 binden fazla “bifacial” panele sahip çiftliğin, önümüzdeki haftalarda Yunanistan elektrik ağına bağlanacağı aktarılıyor.

Biliyorsunuz Türkiye’de de temiz ya da diğer bir deyişle yenilenebilir enerji konusunda büyük yatırımlar yapılıyor. Türkiye’de son dönemde özellikle rüzgâr enerjisine ağırlık veriliyor. Hatta bu konuda geçtiğimiz hafta bir rekor da kırıldı. Türkiye’nin rüzgâr enerjisinden elektrik üretimi, kısa süre önce 203 bin 69 megavatsaatle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, rüzgârın toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 25,42’ye çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de özellikle Ege bölgesinde inanılmaz rüzgâr enerji adımları atılıyor, bölgede hemen her yerde rüzgâr gülleri karşımıza çıkıyor.

Yunanistan hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More