YouTube yayıncıları için abonelik hediye etme sistemi geliyorYouTube LOG Tasarım

İnternet devi Google, YouTube üzerinde çalışmaya devam ediyor. Firma son dönemde özellikle can yayın tarafına odaklanıyor.


Advertisement

Günümüzde artık YouTube’u canlı yayın yapmak için kullanan büyük bir kitle bulunuyor. Türkiye’de de birçok yayıncı platformda oyun yayınları yapıyor, Twitch’ten sıkılan yayıncılar soluğu YouTube tarafında alıyor. İşte bu kısım için abonelik hediye sistemi test edilmeye başlandı. Şimdilik ufak bir kitle için aktif edilen özellik, bu konuda Twitch’i örnek alıyor ve kişilerin başkalarına 20’ye kadar kanal aboneliği hediye etmesine imkân tanıyor. Abonelik hediye edilen kişiler, kanal sahibi tarafından belirlenen ekstra özelliklere kavuşuyor. Bu hediyelerden elbette platform yanında kanal sahibi de kazanç elde ediyor ve böylece maddi durumu iyi olanlar sevdikleri yayıncılara daha fazla destek olabiliyor. Bu hediye sistemi, daha önce aboneliği aklına gelmeyen kişileri süreci düşünmeye itiyor olmasıyla da içerik üreticiler için önemli görünüyor. İleride herkese açılacak özellik, şimdilik sadece masaüstünde çalışıyor ve hediyeler otomatik olarak aktif izleyiciler arasında dağıtılıyor.

Canlı yayın konusuna büyük önem veren firma, artık yayıncıların –Twitch’te de olduğu gibi– yayınlarını kapatmadan önce izleyici kitlesini başka bir kanala yönlendirme yapmasına da imkân tanıyor. Bu sayede A yayıncısını izleyen kitle, izledikleri mevcut yayın kapatılmadan önce B yayıncısının yayınına taşınabiliyor. Bu süreç iki taraflı çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada YouTube Go uygulaması da ağustos ayı içerisinde kapatılıyor. Düşük seviye cihazlar, düşük internet hızlarına sahip bölgede yaşayanlar ve internet ücretleri yüksek olan bölgelerdekiler için hazırlanan uygulama, artık ana uygulama varken çok fazla kullanılmıyor. İlk olarak 2016 yılında çıkan Go sonrasında ana uygulamaya birçok güncelleme yaptıklarını aktaran YouTube, artık Go’nun hem veri hem de performans konusunda büyük fark yaratamadığını belirtiyor.

YouTube Go yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More