YouTube TV uygulamasına bir açılış sesi eklendiYouTube LOG Tasarım

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, TV uygulamasına bir açılış sesi eklediklerini duyurdu. Çünkü neden olmasın?

YouTube TV uygulamasını açtığınız zaman artık yukarıda dinleyebileceğiniz sesi duyacaksınız. Peki neden firma yıllar sonra böyle adım atma gereği duydu? Şirketin bu konuda yaptığı açıklama şöyle oldu: “Hazırlanan sesin arkasındaki fikir, canlı, ilgi çekici ve kolayca tanınabilir bir şey olması. Bu sesi duyar duymaz TV’nizden uzakta olsanız bile YouTube’da bir şeylerin açılmak üzere olduğunu bileceksiniz.” 

Temel olarak YouTube’un açıldığını televizyonun önünde olmasanız dahi duymanızı yani anlamanızı isteyen Google, bu konuda elbette bir ilke imza atmıyor. Başka birçok diğer video platformu da buna benzer şekilde kendi seslerini kullanıyor. Bu ses için güzel bir animasyon da hazırlayan internet devi, bu sesi oluşturmak için Antfood ile bir araya geldiklerini ve birden fazla deneme yaptıklarını açıklıyor. Bu sesin ileride daha farklı noktalarda karşımıza çıkacağı da belirtiliyor.

YouTube, bu aralar TV uygulamasına büyük önem veriyor. Örneğin firma geçtiğimiz hafta popülerliği sürekli olarak artan Shorts formatını tam optimize edilmiş şekilde televizyonlara getirdi. Bunun için modern bir arayüz hazırlayan firma, Shorts videoların TV’de izlenmesi özelinde kısaca şunları aktardı: “TV deneyiminde Shorts’u kullanabilmek için akıllı TV, oyun konsolu veya yayın cihazı gerekir. Bu deneyimin 2019’dan önce çıkan bazı cihazlarda kullanılamayabileceğini lütfen unutmayın.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Televizyon açılımı hakkında YouTube’un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan ise kısaca şunları söyledi: “Topluluğumuza Shorts’u getirerek insanların YouTube’da video oluşturma ve izleme yöntemlerini değiştirdik. Bu yeni formatı tanıttığımızda, deneyimi mobil içerik oluşturucu ve izleyiciler için optimize ettik. Bugün, Shorts’u erişimi en hızlı büyüyen alanımız olan TV ekranlarına genişletiyoruz. Bu bir sonraki doğal bir adım gibi görünse de bu mobil öncelikli deneyimi büyük ekrana getirmek için inanılmaz miktarda zaman ve özen harcandı.”

YouTube detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More