YouTube Shorts videoları için de bir “logo” geliyorYouTube LOG Tasarım

Video alanının lideri YouTube, platform üzerinde TikTok üzerinden doğan Shorts özelinde de güncellemeler yapıyor.

YouTube, yakında platform dışına alınacak “Shorts” videolarına özel bir logo koymaya başlayacak. Firma bugün resmi olarak duyurulan bu konuda bir ilke imza atmayacak. Uzun süredir indirilen TikTok videolarına içeriği üreten kişinin kullanıcı adıyla beraber TikTok’un kendi logosu ekleniyor. İşte tam olarak bu sistemin bir benzerini kullanıma alacak Google, bu logoyu platformda yayınlanan Shorts’lar başka bir yerde paylaşmak için indirildiği zaman ekleyecek. İçerik üreticilerin Shorts’ları başka platformlara eklediğini bilen ve bunu tam olarak istemeyen Google, bu konudan rahatsız olan tek isim değil. Meta da Instagram’ı TikTok’tan gelen videolar değil özel olarak çekilen Reels’ler ile donatmak istiyor. Instagram uzun süredir TikTok’tan gelen videoları özel algoritma ile geri plana itiyor.

YouTube, kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla uzun zamandır başka bir yeni özellik daha geliştiriyor. Bu özelliğin arkasında ise başka servisler için abonelik satmak yer alıyor. Platform için “channel store” adı verilen bir bölüm hazırladığı aktarılan Google, bu bölüm üzerinden kişilerin diğer çevrimiçi içerik servislerine abone olabilmesine imkân tanıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sayede örneğin direkt olarak YouTube üzerinden HBO Max, Netflix ya da Disney+ gibi servislere abone olunabilecek. Bahsettiğimiz bu servisler içeriklerini spesifik olarak resmi YouTube kanalları üzerinden yapıyor. Bu altyapı sayesinde tanıtımını izlediği içeriği beğenen bir YouTube kullanıcısı, içeriğin tamamını izlemek adına direkt olarak YouTube’un içerisinde abone olabilecek.

YouTube detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More