Yerli otomobil TOGG ile CES 2022 merkezli gösterim yapılacak

Birçok kişi tarafından merak edilen yerli otomobil modeli TOGG için yapılan resmi paylaşıma göre CES 2022 fuarına katılım sağlanacak.

İlk yerli otomobil modeli SUV formunda 2022’nin sonunda seri üretime alınacak ve 2023’te satışa sunulacak. Bu konuda TOGG CEO’su Gürcan Karakaş en son tam olarak “2018’de başladık. 2022’de üretime geçmeyi planlıyoruz. ‘Türkiye’nin Otomobili’ 2023’te yollarda olur. Sepette 4-6 model olması gerekiyordu. Bizde model sayısı 5 olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Bugün ise direkt olarak Twitter’dan aşağıdaki paylaşım yapıldı ve buna şu açıklama düşüldü: “Bu yıl 55’incisi düzenlenen, teknoloji dünyasının önemli buluşma noktası CES – Tüketici Elektroniği Fuarı’nda olacağız.”

5-8 Ocak 2022 tarihleri arasında ABD Las Vegas merkezli olarak düzenlenecek CES 2022, biliyorsunuz dünyanın en önemli teknoloji fuarları arasında yer alıyor. Şu an yüzlerce firma CES 2022’de tanıtacağı ürünler üzerinde hummalı bir çalışma yürütüyor.

Şimdilik TOGG’un fiziksel olarak CES 2022’ye götürülüp götürülmeyeceği ise bilinmiyor. TOGG’un yeni paylaşılan aşağıdaki kokpit animasyonunda ilk gösterilenden farklı bir direksiyon simidinin olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Bunun 2023’te yola çıkacak araçta olduğu olmadığı da henüz bilinmiyor.

Bu yıl 55’incisi düzenlenen, teknoloji dünyasının önemli buluşma noktası CES – Tüketici Elektroniği Fuarı’nda olacağız.

5-8 Ocak 2022
Las Vegas, ABD#YeniLigeYolculuk#TOGG pic.twitter.com/HyTswuN7X9

— Türkiye’nin Otomobili (@TOGG2022) December 6, 2021

İlk yerli otomobil için en çok sorulan iki soru ve bilinen cevapları:

Yerli otomobilin fabrikası nerede?

Yerli otomobilin fabrikası (Canlı yayın aşağıda) uzun süredir Gemlik merkezli olarak inşa ediliyor. TOGG CEO’su bu konuda da bazı bilgiler verdi. Karakaş “Fabrikadan daha fazlasını kuruyoruz. Avrupa’nın en temiz tesisini yapıyoruz.” dedi. CEO fabrika ile ilgili çevresel şu verileri de paylaştı:

“5 gram/metrekareden daha az uçucu organik bileşen salımı söz konusu olacak. Bu miktar, Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’ine denk geliyor. Avrupa’daki yasal sınırın 7’de 1’ine denk geliyor. Yani biz zaten “sıfır emisyon” ile başlıyoruz.”

Fabrikanın yakınlarındaki bir uçak pistinin otomobil test pistine dönüştürüldüğü de gelen bilgiler arasında yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

Modelin fiyatı henüz belli değil. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST’te aracın fiyatı konusunda şu açıklamayı yapmıştı: “Aracın fiyatı şu anda belli değil. Şunun sözünü veriyor arkadaşlar. Araç kendi sınıfında Türkiye’deki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak.”

Rakiplerin güncel Türkiye fiyatları göz önüne alındığı zaman ucuz olması kesinlikle beklenmeyen araç için özel vergi indirimlerinin olup olmayacağı halen belli değil. Ancak hep söylediğimiz gibi bunun daha önce imza atılan bazı anlaşmalar nedeniyle yasal olarak mümkün olmayacağı belirtiliyor.

Aracın ilk lansmanda yayınlanan resmi tanıtım videosu:

Read More