Yeni ve daha gelişmiş “Mark Zuckerberg” böyle olacak

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse özelinde farklı konular gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer Mark Zuckerberg merkezde.

Hâkim olmayanlar için Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz yılın sonunda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak karşımıza çıkıyor. Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli bir “tam olarak sınırları olmayan” gelecek hayali oluşturuyor. Metaverse’i sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, süreçte çalışmaya devam ediyor.

Bu bağlamda Mark Zuckerberg geçtiğimiz hafta hemen aşağıda yer alan bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda Zuckerberg tarafından Horizon Worlds’un Fransa ve İspanya‘da aktif edildiği duyuruldu. Fakat bu paylaşımda en çok konuşulan yeni ülkelere açılım değil, gerçekten çok ama çok basit grafikler oldu. Hatta bu gerçekten çok düşük grafik kalitesiyle çok ciddi şekilde dalga geçildi. Bunun farkına varan Zuckerberg, kısa süre önce sayfanın en üstündeki paylaşımı yaptı.

İlk paylaşımındaki grafiklerin çok basit olduğunu kabul eden Zuckerberg, Horizon Worlds altyapısı ve dijital avatar grafikleri için büyük bir güncellemenin yolda olduğunu duyurdu. Eğer yapılacak güncelleme Zuckerberg’in yukarıdaki paylaşımında olduğu kadar ciddi bir artış getirebilirse, bu gerçekten büyük bir adım olur ve eleştirileri ortadan kaldırır. Ancak yeni güncelleme ile yukarıda gösterilen grafik kalitesine ulaşılamazsa, firma daha çok dalga konusu olacaktır.

Mark Zuckerberg

-Bu paylaşım internetin ciddi bir “meme” malzemesi olmuştu-

Firma Horizon Worlds odağında en son bir 18+ detayı ile ses getirmişti. Horizon Worlds içerisinde kurulan dünyaların hepsi firma tarafından önümüzdeki ay itibarıyla 18+ olarak işaretlenecek. Eğer kişiler isterlerse belirli yasaklara uymayı kabul ederek 18+ ibaresinden kurtulabilecek. Ancak sanal dünya içerisinde müstehcen içerik (Örneğin, bir seviyeye kadar çıplaklık, müstehcen pozisyonlardaki insanların tasvirleri veya aşırı müstehcen faaliyetlere odaklanan bir ortam) varsa, buna ek olarak esrar, alkol, tütün veya kumar içerikleri barındırıyorsa ve kan, vahşet ya da aşırı şiddet içeren kurgusal içeriklere sahipse 18+ olarak kalmaya devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Horizon Worlds dünyalarında 18+ ibareli sanal dünyalarda her şey serbest olmayacak. Firma sanal da olsa bu ortamlarda aşırı cinselliğe, çıplaklığa, suça, tehlikeli eylemlere, yasa dışı uyuşturucu paylaşımlarına, cinayet gibi konulara ve silah gibi ürünlerin gerçek dünyadaki satışına aracılık edilmesine izin vermeyecek. Buralarda sadece temel seviye yetişkin içeriklerine izin verilecek.

Mark Zuckerberg detayları yanında bu da ilginizi çekebilir Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın:

Read More