Yeni Steve Jobs olarak anılan Elizabeth Holmes hapis cezası aldıElizabeth Holmes Theranos LOG Tasarım

Gerçek anlamda yeni Steve Jobs olarak anılan Theranos şirketinin kurucusu Elizabeth Holmes dolandırıcılıktan hapis cezası aldı.

Silikon Vadisi’nde bir süre Theranos ve kurucusu Elizabeth Holmes rüzgârı esti. Medyada büyük ses getiren ve kısa sürede Rupert Murdoch ile Larry Ellison gibi milyarderlerden 900 milyon dolarlık kaynak bulmayı başaran Holmes, sadece birkaç damla kan ile çok sayıda hastalığa tanı koyabilecek Edison isimli devrimsel bir cihaz yarattıklarını iddia ediyordu. Burada iddia ediyordu diyoruz çünkü Edison hiçbir zaman söylendiği gibi çalışmadı, birçok yatırımcıya çalışmayan teknoloji üzerinden yalan söylendi, dolandırıcılık yapıldı.

Tüm bunlar sonucunda sürpriz olmayacağı üzere dava edilen Holmes, California’da aylar süren dolandırıcılık davasında dört farklı ithamdan suçlu bulundu. Dün açıklanan nihai sonuç kapsamında ise Holmes’a 11 yıl hapis cezası verildi. Jüri üyeleri, ilk duruşmalarda Holmes’u dört farklı ithamdan suçlu bulmuş, bunlar arasında yatırımcıları dolandırmak için komplo kurmak da yer almıştı. 37 yaşındaki Holmes’un daha önce 20 yıl hapis cezası alması bekleniyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Theranos ve kurucusu Elizabeth Holmes’un yaptıklarını ya da söz verip yapmadıklarını daha iyi görmek adına 2019 yılında çıkan The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley belgeselini ya da 2022’de Disney+ üzerinden yayınlanan The Dropout içeriğini izleyebilirsiniz. Bu Türkiye’de de izlenebilen ikinci içerik hakkında kısaca şunlar aktarılıyor:

“Para. Romantizm. Trajedi. Aldatma. Yapımcılığını Elizabeth Meriwether’ın üstlendiği The Dropout, Elizabeth Holmes (Amanda Seyfried) ve Theranos’un inanılmaz hırsının ve ters giden şöhret hikâyesini anlatıyor. Dünyanın en genç kadın milyarderi her şeyi bir anda nasıl kaybetti?”

Elizabeth Holmes ve Theranos yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

Read More