Yeni koronavirüs varyantı çıktı! Hastaneye yatırıyor


Omicron varyantı ile uğraştığımız yetmiyormuş gibi şimdi yeni bir koronavirüs varyantı daha ortaya çıktı. Yeni virüs şimdi de Güney Kıbrıs Rus Yönetimi’nde ortaya çıktı. Bilim insanları bu yeni varyantın Omicron ve Delta karışımı olduğunu söylüyor. Bu ikiliden ortaya çıkan yeni varyant ise duyanları korkutuyor.

Bildirenlere göre bu yeni varyant özellikle hastaneye yatanlarda görülmüş.  Kıbrıs Üniversitesi’nde biyolojik bilimler profesörü olan Leondios Kostrikis, mutasyonu ‘Deltacron‘ olarak adlandırmış. Şu ana kadar 25 civarında vaka ortaya çıkmış olsa da Omicron kadar hızlı yayıldığı göz önüne alınırsa yakında yeni gündemimiz olabilir. Yeni varyantın etkilerini söylemek için henüz çok erken olsa da Omicron’ın bulaşıcılığı ve Delta’nın ölümcüllüğü birleşirse korkutucu bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Yeni koronavirüs varyantı çıktı! Hastaneye yatırıyor

koronavirüs

Yerel bir televizyon kanalına konuşan bilim insanı keşif ile ilgili olarak: “‘Bu suşun daha patolojik mi yoksa daha bulaşıcı mı olduğunu veya iki baskın suşa, delta ve omikron’a karşı galip gelip gelmeyeceğini gelecekte göreceğiz.” ifadelerini kullandı. Elimizde aşı gibi güçlü bir silah olması tabi ki hastalığa karşı koruma sağlıyor. 

Cambridge Üniversitesi araştırmaları Omicron varyantının akciğer hücrelerine saldırma konusunda diğer varyantlar kadar güçlü olmadığını söylemişti. Ancak bu varyantın Delta ile birleşimi sonucunda ortaya ne çıkacak göreceğiz.

Read More

Yorum yapın