Yapılmaz ama dikkat çekti: “Klavye formunda Mac bilgisayar”

Teknoloji devi Apple, bugün ilginç bir patent ile gündemde yer alıyor. Firma gelecek için bir klavye formunda Mac bilgisayar düşünüyor olabilir.

Apple, bugün patenti alınan klavye formunda Mac bilgisayar modeliyle bazı kişilerde heyecan yarattı. ABD merkezli olarak patentlenen (Bir görsel altta) bu şimdilik kâğıt üzerinde yer alan bilgisayar, temel olarak içerisinde Apple Silikon işlemci taşıyan bir klavye. Mac mini’nin klavye formuna sığdırılmış hali olarak düşünülebilecek Mac, ilginç görünüyor ve birçok kişi tarafından “keşke yapılsa” şeklinde yorum alıyor. Ancak Apple tarafının böyle bir ürünü satışa sunması pek olasılık dahilinde yer almıyor. Peki Apple’den gerçek olarak hangi Mac’ler geliyor. Mark Gurman’a göre firmadan 2022 özelinde beklememiz gerekenler tam olarak şöyle:

-M1 Pro işlemcili yeni Mac mini: Bu modelin yeni tasarıma sahip olacağı uzun zamandır aktarılıyor. Daha önce M1 Max opsiyonu da gündeme gelen sürüm, son durumda sadece M1 Pro ile satışa sunulacak gibi görünüyor. Bu 8 Mart tarihinde tanıtılması beklenen ürün, direkt olarak profesyonelleri odak noktasına alıyor.

-M2 işlemcili Mac mini: Bu modelin yıl sonunda gelmesi ve normal kullanıcıya hitap etmesi bekleniyor.

-M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro: Bu modelin eski nesil MacBook Pro’lar ile benzer bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Üründe yüksek ihtimalle 60 Hz LCD ekran ve yeni dizüstülerden kaldırılan TouchBar birimi yer alıyor.

-M2 işlemcili 24 inç iMac: Bu modelin mevcut M1’li iMac’ten sadece yeni M2 işlemci ile ayrılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

-M2 işlemcili MacBook Air: Uzun zamandır beklenen ürün, M1 işlemcili MacBook Air’in yerini alacak ve yenilenmiş bir tasarıma sahip olacak.

-M1 Pro ve M1 Max opsiyonlu iMac Pro: Bu model 24 inç M1 iMac gibi görünecek ancak 27 inç 120 Hz mini-LED ekran üzerine kurulacak. Bir ihtimalle 8 Mart etkinliğinde tanıtılması beklenen ürün, profesyonellere odaklanacak.

-M1 Max işlemcili Mac Pro: Bu model, mevcut Intel Mac Pro’ya oranla çok daha ufak olacak ve M1 Max’in çok daha güçlü bir versiyonuna sahip olacak. Gurman’a göre bu sürümde işlemci açısından tam olarak iki seçenek sunulacak. Bir seçenekte 20 CPU ve 64 GPU çekirdeği yer alacak. Üst sürümde ise tam 40 CPU çekirdeği ile 128 GPU çekirdeği bir araya gelecek. Bilgisayarda yüksek olasılıkla 1 TB’a kadar RAM opsiyonu olacak.

Klavye formunda Mac bilgisayar yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More