Yapay zekâ, dublajlı film deneyimini de değiştiriyorYapay zekâ

Yapay zekâ, Flawless AI tarafından geliştirilen TrueSync teknolojisi ile dublajlı film deneyimini ciddi şekilde değiştirecek gibi görünüyor.

Yapay zekâ teknolojileri görsel sanatları değiştirmeye devam ediyor. Artık elimizin altında her zaman kullanabileceğimiz çok sayıda sistem yer alıyor. Örneğin DALL-E ya da Midjorney gibi sistemler, yazdıklarınızı saniyeler içerisinde gerçekçi görseller haline getirebiliyor. Bu konuda çalışan ve son dönemde ses getiren isimlerden birisi de Londra merkezli şirket Flawless AI. Video odaklı çalışan firmanın özellikle TrueSync teknolojisi dikkat çekiyor, çünkü bu sistem hemen aşağıdaki videolar içerisinde de görebileceğiniz üzere kişilerin ağız hareketlerini gerçekçi şekilde değiştirebiliyor. Bu sayede filmler istenilen dilde gerçekçi şekilde dubjalanabiliyor, ses ile görüntü istenilen her dile uyumlu hale getirilebiliyor. Bu altyapı filmdeki aktörlerin gerçekten duyulan dilde konuşmasını sağlıyor ve bu görsel olarak daha güzel ve gerçekçi bir görüntü oluşturuyor. TrueSync sistemi filmlerdeki bazı küfürleri çıkarmak adına da kullanılabiliyor. Eski ya da yeni içeriklere sorunsuz olarak uygulanabilen sistem için firmanın geliştirdiği özel bir yazılım altyapısı bulunuyor.

∗İki hafta önce yayınlanan yukarıdaki video ile yeniden gündeme gelen şirket, teknolojisini önümüzdeki dönemde daha fazla film yapımcısına satabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biliyorsunuz genel olarak Deepfake sistemi sinema filmlerini şimdiden büyük oranda etkiliyor. Tüm detaylarına ve en iyi bazı örneklerine burada yer verdiğimiz Deepfake, halen bilmeyenler için yapay zekâ ve makine öğrenme üzerinden çalışıyor ve temel olarak çok gerçekçi video montajlar yapılmasına imkân tanıyor. Photoshop üzerinde yapılan “fotomontaj” sürecini çok gerçekçi şekilde videolara getiren teknik, görüntü yanında ses üzerinde de değişiklik yapabiliyor. Bu sistem ile sesinizi çok gerçekçi şekilde başkasının sesi haline getirebiliyorsunuz.

Yapay zekâ adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Read More