Xiaomi’nin ilk elektrikli otomobili kanlı canlı görüntülendi


Çinli teknoloji devi Xiaomi, birçok rakibinin aksine kendini hiçbir konuda kısıtlamayan bir isim. Öyle ki Xiaomi’nin bir gün akıllı priz ürettiğini duyarken, ertesi gün süper hızlı şarj aleti geliştirmek için kolları sıvadığını öğreniyoruz. Ancak elektrikli otomobil pazarına girmesi, Çinli şirket için bile fazlasıyla iddialı bir hamleydi.

Son birkaç yıldır bu sektöre yönelik yoğun yatırımlar yapan Xiaomi, artık bu çalışmalarında sona doğru gelmeye başladı. Modena kod adı verilen ilk elektrikli otomobil modelini Çin yollarında test etmeye başlayan aracın görünümü de bu sayede ortaya çıkmış oldu. Ayrıca Modena hakkında fiyat sızıntıları gelmeye de devam ediyor.

Xiaomi’nin ilk elektrikli otomobili kanlı canlı görüntülendi - Resim : 1

Xiaomi’nin ilk elektrikli otomobili kanlı canlı görüntülendi

Kısa bir süre öncesine kadar fiyatının 22 bin dolar ile 29 bin dolar arasında olacağı belirtilen Xiaomi Modena, görünüşe göre fiyat arttırmış. Öyle ki görsel sızıntılarıyla birlikte ortalıkta dolaşmaya başlayan yeni fiyat aralığı 38 bin dolar ile 44 bin dolar arasında değişiyor. Açıkçası sektöre yeni giriş yapacak bir otomobil markası için bu fiyat biraz yüksek gibi duruyor. Ancak Xiaomi Modena, sahip olacağı üstün özelliklerle bu fiyatı gerçekten hak ediyor olabilir.

Öyle ki bu elektrikli otomobil modeli, Qualcomm 8295 çipiyle karşımıza çıkacak. Ayrıca onlarca sensör ve kamera ile de hem sürüş konforu hem de sürüş güvenliği arttırılmış olacak. Son olarak Xiaomi Modena’nın gelecek yıl piyasaya sürüleceğini hatırlatalım.

Read More

Yorum yapın