Xiaomi’den otomobil pazarını ele geçirecek hamle


Xiaomi‘nin kaynaklarını akıllı araba projesine adadığını zaten biliyoruz. Ancak yeni bir rapor, şirketin yan kuruluşlarından birinin daha otomobil pazarına girmeyi hedeflediğini ortaya koydu. Görünüşe göre Çinli teknoloji devi Air Purifier üreticisi SmartMi kendi akıllı arabalarını üretmeyi planlıyor.

Özellikle SmartMi, Çin’de Zhimi Teknolojisi olarak da biliniyor. Marka bir dizi akıllı ev ürünü/cihazı üretmesiyle tanınıyor. Şimdi, marka uzmanlığını tüketici elektroniği ürünleri dışında bir şeyle deneyecek ve otomobil endüstrisine giriş yapacak.

Xiaomi’den otomobil pazarını ele geçirecek hamle

xiaomi

Habere göre, konuya yakın kaynaklar ilk modelin bir SUV otomobil olacağını ortata koydu. Bu kaynaklar ayrıca, yeni projesinin otomobil birimi olan Xiaomi Motors’tan tamamen bağımsız olacağını da ekledi. Ayrıca, yeni otomobil projesinin yönetimi de ana şirketten ayrı olacak gibi görünüyor, ancak teknoloji devinden bir tür destek gelirse şaşırtıcı olmaz. Şu an itibariyle, markanın en iyi hava temizleyicileri ve klimalar üretmesiyle tanındığı düşünüldüğünde planları oldukça uzak görünüyor. Ancak şirket bu girişiminde fazlasıyla ciddi. SmartMİ’nin, büyük olasılıkla bilinen bir otomobil markasıyla ortak olması gerekecekti, çünkü otomobil pazarı, seri üretim için gereken sorunlardan ve büyük yatırımlardan bahsetmeden bile başarılı bir şekilde girmek için oldukça zor bir segment. Ne yazık ki, şu anda bu haberle ilgili herhangi bir resmi açıklama yok ancak şirket yakında planlarını duyuracaktır.

Read More

Yorum yapın