Xiaomi ve 200 megapiksel kameralı ilk telefonu yine gündemdeXiaomi LOG Tasarım

Xiaomi, akıllı telefon tarafında yeni ürünler geliştirmeyi sürdürüyor. Firmadan yakında 200 megapiksel kameralı bir model de geliyor.

Geçtiğimiz hafta Xiaomi 12T Pro modelinin yolda olduğu ve bu telefonda bir 200 megapiksellik bir sensörün kullanılacağı aktarıldı. Bu bilgi bugün bir kez daha gündemde çünkü konuda daha sağlam bir kaynak konuştu. Bu kaynağa göre kesin olarak 200 megapiksel kameralı bir Xiaomi amiral gemisi yolda ve bu telefon Redmi K50S Pro adı altında da karşımıza çıkabilir. Bazı kişilere göre farklı pazarlar için farklı isimler altında hazırlanan ancak temelde aynı olan 12T Pro ve K50S Pro, kamera konusunda iddialı olacaklar ancak burada beklentiyi çok fazla yükseltmemek gerekiyor. Çünkü 200 megapiksel kameraya sahip ilk telefonun burada yer verdiğimiz sonuçları çok tahmin etmedi. Xiaomi’nin telefonlarda henüz 200 megapiksellik Samsung ISOCELL HP1 mi yoksa Samsung ISOCELL HP3 mi kullanacağı ise kesinleşmiş değil.

Kaçıranlar için ISOCELL HP1 üstüne geçtiğimiz haftalarda ISOCELL HP2 adı atlanarak ISOCELL HP3 tanıtıldı. Yine 200 megapiksel çözünürlük sunan bu yeni sensör, yüksek ihtimalle ciddi şekilde daha iyi sonuçlar sunuyor. Peki Samsung ISOCELL HP1 ile yeni tanıtılan ISOCELL HP3 arasında ne farklar bulunuyor?

Üzerinden geçmek adına yeni sensör, 0.64 um yerine 0.56 um piksel boyutuna sahip ve 1/1,22 inç yerine 1/1,4 inç sensör üzerine kuruluyor. HP1’den yüzde 20 oranında daha az yer kaplayan ve bu sayede daha fazla telefona giriş yapabileceği aktarılan HP3, Super QPD otomatik netleme teknolojisi ile geliyor. Söylendiği kadarıyla sensördeki her piksel AF yetenekli ve bu sayede köşeden köşeye kararlı otomatik netleme sunulabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi 12T Pro hakkında başka bilgiler ver var. Gücünü Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemciden alacak amiral gemisi telefon, 120W hızlı şarj destekli 5.000 mAh pil getirecek ve 120 Hz OLED ekran ile akıcı bir deneyim sunacak. İddiaya göre 12T Pro modeli birçok benzerinden daha uygun fiyata satılacak.

Not: Görsel temsilidir.

Xiaomi gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More