Xiaomi, otomobil projesinde resmi makamlar ile sorunlar yaşıyor

Dev teknoloji firması Xiaomi, uzun zamandır bir elektrikli otomobil geliştiriyor ve ilk prototip gösterimini çok yakında yapmayı planlıyor.

Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, geçtiğimiz hafta öğrendiğimiz kadarıyla ilk elektrikli otomobil modelleri ile prototip gösterimi önümüzdeki ay yapmaya hazırlanıyor. Çin merkezli kaynakların ağustos ayında gerçekleştirilecek dediği önemli gösterim için büyük planlar yapan firma, yeni bilgilere göre otomobil projesinde resmi makamlar ile bazı sorunlar yaşıyor. Çin’de artan iflaslar sonrasında ülke içindeki yeni otomobil girişimlerinin çok sıkı denetlenmeye başladığı ve operasyon lisansı için çok sayıda zorlu gereksinim getirildiği aktarılıyor. Lisans alma sürecini bunlar nedeniyle halen tamamlayamadığı aktarılan Xiaomi’nin, büyük maddi gücüyle sürecin altında kalkacağı düşünülüyor ancak bu adımların firmayı geciktirdiği belirtiliyor.

Lisans almadan üretime geçemeyeceği aktarılan fakat bu konuda aşırı acelesi de olmayan teknoloji devi, ilk aracı 2024’ün ilk yarısında seri üretime almayı planlıyor. Bu araç için şirketin bir otomobil fabrikası kurmak ve bu fabrika ile yılda 300 bin kadar otomobil üretmeyi hedeflediği de bilinenler arasında yer alıyor.

İlk otomobilin araştırma ve geliştirme sürecinde 1.000’den fazla çalışana sahip olan Xiaomi, gelen taze bilgilere göre gelecek için tam dört farklı otomobil planlıyor. Bu araçların 22 bin dolar ile 44 bin dolar arasında satılacağı ve A ile B segmentlerinde olacağı belirtiliyor. Otomobil projesinin direkt olarak başında yer alan Lei Jun, geçtiğimiz ay yeni şirketin 300’den fazla çalışana sahip olduğunu açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi elektrikli otomobil konusunda önemli avantajlara sahip olduğuna inanıyor. Bunu Lei Jun geçtiğimiz yıl paylaştığı şu maddeler ile açıklamıştı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Lei Jun otomobil projesi için, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” diyor.

Xiaomi otomobil modeli yanında bu da ilginizi çekebilir: Renk değiştirebilen telefon prototipi

Read More