Xiaomi MIUI 14 için ilk resmî açıklama yapıldıXiaomi MIUI 14 LOG Tasarım

Android 13 temelli yeni arayüz Xiaomi MIUI 14 için ilk resmî açıklama yapıldı. Firma yetkilisine göre sürüm “hafif” olacak.

Biliyorsunuz Android telefon üreticileri Google’ın Android sürümleri üzerine kendi arayüzlerini yerleştiriyor. Bu sayede her üretici kullanıcısına farklı bir deneyim sunuyor. Xiaomi ekosisteminin merkezinde ise MIUI yer alıyor. Bazı eleştirilere rağmen genel olarak beğenilen arayüzün yenisi MIUI 14, yapılan resmi paylaşıma göre yakında bulunuyor. Şimdilik net bir tarih yok ancak firma çıkış konusunda kullanıcıları çok bekletmeyecek gibi görünüyor.

MIUI arayüzün başındaki önemli isimlerden Jin Fan, ekiplerin MIUI 14 üzerinde çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini, yeni sürümün özellikle “hafif” yapısıyla öne çıkacağını belirtiyor. Yani yeni sürüm eskiye oranla daha az sistem kaynağı kullanacak ve bu bağlamda alt seviye cihazlarda dahi akıcı bir deneyim elde edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla MIUI arayüzü düşük seviye Xiaomi ve Redmi cihazlarda sistemi fazla kullanıyor ve bu konuda ciddi eleştiriler alıyor. Bu konudaki eleştirileri gören ve MIUI 14’ü teknik açıdan sadeleştiren şirket, sürümde yeni bir tasarım diline de geçiş yapacak. Bunun şimdilik tam olarak nasıl olduğu bilinmiyor. Ancak firma teknik temel yanında görsel öğeleri ve animasyonları da sadeleştirecek gibi görünüyor.

Xiaomi imzalı yeni arayüz için şimdilik bunlardan başka bir bilgimiz bulunmuyor. “Oyunu değiştireceği” düşünülen ancak bu konuda kesin konuşmadan önce gerçek testlere ihtiyaç duyan sürüm, Android 13 temelinde birçok yeni özelliği beraberin de getirecek, güvenlik ile gizliliği de artıracak.

Xiaomi MIUI 14 bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

Read More