Xiaomi MIUI 13 için odak nokta akıcılık ve stabilite olacak

Xiaomi tarafından uzun süredir geliştirilen MIUI 13 arayüz yapısı için bugün resmi bir paylaşım daha yapıldı. İşte tüm detaylar;

Xiaomi MIUI 13 arayüzü resmi olarak Xiaomi 12 serisi ile beraber 28 Aralık tarihinde lanse edilecek. Genel olarak çok merak edilen arayüz, yukarıda da dediğimiz gibi odak noktaya akıcılığı ve stabiliteyi alacak. Yapılan bir paylaşıma göre arayüz sistemin akıcılığını cihaza bağlı olarak yüzde 15 ila yüzde 52 arasında artıracak.

Uygulamaları çok daha hızlı açacağı ve anlık takılmaları yüzde 90 oranında azaltacağı aktarılan sürüm, “Focus Computing 2.0” ile daha hızlı okuma ve yazma yapabilecek, bu da tüm sistemin daha seri çalışmasına imkân tanıyacak. Xiaomi’nin iddiasına göre MIUI 13’ün yüklendiği telefonlar hemen her açıdan daha hızlı hale gelecek.

Yeni arayüzün en ilginç yanlarından birisi daha önce ortaya çıktığı üzere sadece Android 12 üzerine kurulmayacak olması. Kodlarda görüldüğü kadarıyla sürüm Android 11 cihazlara da gönderilecek. Daha önce Android 11 temelli MIUI 13‘ü ilk olarak Xiaomi 12x ve Redmi K50‘de göreceğiz bilgisi verilmişti.

Android 12 temelli MIUI 13‘ü ise ilk olarak Mi Mix 4, Redmi K40, Mi 11 Ultra, Mi 11, Redmi K40 Pro, Mi 10S ve Mi 11 Lite modelleri alacak denilmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise güncellemeyi alacak ilk cihazların Xiaomi 11, Xiaomi 11 Ultra, Redmi K40 Pro, Redmi K40 Pro Plus ve Xiaomi 11 Youth Edition olacağı iddia edildi.

Xiaomi MIUI 13 için başka neler biliyoruz?

MIUI 13’ün tasarımsal olarak en çok dikkat çeken yanı iOS’u akıllara getiren büyük “widget” altyapısı oluyor. Arayüzde farklı boyutlarda dinamik olarak çalışabilen widget’lar ve uygulama bölümleri bulunuyor. Bu sayede arayüz yerleşik olarak iyi şekilde özelleştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dahili olarak sanal ram özelliğiyle (Depolama alanını RAM olarak kullanma) geleceği de aktarılan yeni arayüz, ilk bilgileri geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan MIUI Pure Mode isimli bir özelliği de bünyesinde barındıracak.

Xiaomi MIUI Pure Mode aktif edildiği zaman kullanıcılar telefonlarına Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yükleyemeyecek. Burada esas koruma, arka planda gizli gerçekleşen uygulama yüklemelerine karşı olacak.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem

Read More