Xiaomi, ilk insansı robotunu tanıttı! Karşınızda CyberOne


Xiaomi bugünkü etkinlikte bir sürü yeni ürün duyurdu. Ancak bu ürünler arasında en ilgi çekici olanlarından biri de Çinli teknoloji devinin tanıttığı insansı robottu. Şirket tanıttığı onca güzel ürünün arasında en çok CyberOne adlı ilk tam boyutlu insansı robotu ile dikkat çekti. Elbette bu, Çinli teknoloji devinin robotik bir ürünü piyasaya ilk kez sunması değil. Şirket daha önce adından da anlaşılacağı gibi tüylü dostumuzdan ilham alan bir CyberDog’u tanıtmıştı.

Şirketin tanıtımlarna göre CyberOne, 177 cm boyunda ve 52 kg ağırlığında tam ölçekli bir insansı biyonik robot. Takma adı “Metal bro” olarak karşımıza çıkan robot insansı özellikler taşıyor. Robotun yüzü kavisli bir OLED panelden oluşuyor ve dünyayı 3D olarak görebiliyor. İşitme için iki mikrofona sahip.

Xiaomi, ilk insansı robotunu tanıttı! Karşınızda CyberOne

Xiaomi Cyberone robot

Robot Xiaomi’nin 21 eklemin hareketini koordine edebilen kendi geliştirdiği tüm vücut kontrol algoritması ile donatılmış. Ayrıca, insansı robot 45 insan semantik duygusunu yorumlayabilir ve 85 çevresel semantiği ayırt edebilir. Robotun her gün yeni beceriler öğrendiği iddia ediliyor. Xiaomi’ye göre CyberOne insansı robotu, şirketin özel Robot Laboratuvarları tarafından oluşturulan gelişmiş mekatronik ve yapay zekayı birleştiriyor. Şirket, CyberOne’ı oluşturmak için önemli kaynaklar ve emek kullanıldığını iddia ediyor.

CyberOne sadece birinci nesil bir ürün ve özelliklerinin çoğu hala geliştirme aşamasında. Boston Dynamics’in robotlarıyla benzer özelliklere sahip robot beklentileri yükseltmiş durumda. Örneğin Xiaomi’nin robotu, Tesla’nın insansı prototipini geçmiş durumda. 

Read More

Yorum yapın