Xiaomi, ileride tüm telefon ekranını parmak izi okur hale getirebilirXiaomi

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, gelecek için çalışmalarına devam ediyor. Firma bu bağlamda önemli bir patentin sahibi oldu.

Arge için çok büyük bir bütçe ayıran ve bu sayede uzun zamandır çok ilginç teknolojiler ile karşımıza çıkan Xiaomi, kısa süre önce tüm telefon ekranını parmak izi okur hale getiren bir teknolojinin patentini aldı. Günümüzde ekrana entegre parmak izi sensörleri Android telefon pazarında oldukça yaygın durumda. Ancak mevcut sistemler sadece çok ufak sayılacak bir alandan parmak izi okuma yapabiliyor. Xiaomi bunu değiştirerek tüm ekran alanını biyometrik bir okuyucu hale getirmek istiyor.

Xiaomi’nin bu patenti alması, 2022’de kesin olarak tüm ekranı parmak izi okuyabilecek bir telefon çıkaracağı anlamına gelmiyor. Ancak firma bu konuda bir sürpriz yapabilir, bu teknolojiyi ticari olarak kullanarak herkesi şaşırtabilir. Firma bu teknolojiyi 2023 ya da 2024 modellerine de bırakabilir. Şimdilik bu konuda kesin bir bilgi yok.

Tüm ekrandan parmak izi okuma konusunda bildiğimiz kadarıyla başka firmalar da aktif olarak çalışmalar yapıyor. Ancak telefon sektörünün geleceğindeki biyometrik güvenlik sistemi parmak izi okuma olmayabilir. Ekran altı kamera ve sensör sistemleri sayesinde gelecekte üç boyutlu yüz tanıma standart hale gelebilir ya da devreye başka bir biyometrik tanımlama sistemi girebilir.

Bu arada Xiaomi gelecek için başka çalışmalar da yapıyor. Örneğin firmadan 2022’de hemen hemen kesin olarak 200W hızlı şarj sunan bir telefon geliyor. Xiaomi’den 2022’de bir dikey katlanabilir akıllı telefon modeli de gelecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More