Xiaomi, hatırı sayılır fark yaratan yeni pil teknolojisini tanıttıXiaomi

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden birisi halini alan Xiaomi, bu alanda arge çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Akıllı telefon tarafındaki arge çalışmalarına en az OPPO kadar büyük önem veren Xiaomi, bugün yeni bir pil teknolojisinin duyurusunu yaptı. Henüz ayrıntılı teknik detaylar yok ancak firma bu yeni pil ile birim alanda yüzde 10 daha yüksek kapasite sunabiliyor, bunun getirisi ise tam 100 dakikalık ekstra kullanım ömrü oluyor.

Söylendiği kadarıyla yeni geliştirdiği pilin bünyesindeki silikon içeriği artırmayı başaran (Kapasite artımı için) ve bunu güvenli şekilde bir araya getiren şirket, bu yeni pil teknolojisini 2022’de kullanıma sunmak istiyor.

Bu yeni pili özel bir çip birimiyle detaylı şekilde izleyebilen ve böylelikle güveli şarj ile kullanım sunduklarını da aktaran Xiaomi, yeni pili spesifik olarak 2022’nin ikinci yarısında gelecek amiral gemisi modellerine koyabilir. Daha sonra orta seviye ve giriş seviyesi modellere de bu teknoloji dahil edilebilir.

Xiaomi, 2022’de 200W hızlı şarj seviyesine de çıkacak

Geçtiğimiz ay konuşan Çin merkezli bir kaynak, 2022’de en az iki tane 200W hızlı şarj sunacak akıllı telefon modelinin pazara sunulacağını belirtmişti. Kaynak bunların kim olduğunu açıklamadı ancak şu an 200W üzerinde çalıştığını bildiğimiz bir firma bulunuyor. O firma da Xiaomi’den başkası değil.

Xiaomi tarafından HyperCharge adı verilen hızlı şarj sistemi, 200W güçte tamamen boş 4.000 mAh pili sadece 8 dakika içerisinde yüzde 100 oranında doldurabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sistemin bir de kablosuz tarafı yer alıyor. 120W kablosuz tarafta sistem tamamen boş 4.000 mAh pili sadece 15 dakika içerisinde yüzde 100 doldurabildiği aktarılıyor.

Hızlı şarj sistemleri pil sağlığını azaltabiliyor. Xiaomi bu konuda 200W özelinde çok endişe edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Firmaya göre 200W üzerinden yapılacak 800 şarj sonrasında pil kapasitesi / pil sağlığı yüzde 80’in üzerinde kalıyor. Bunun sektör geneline oranla daha yüksek olduğu aktarılıyor.

İlgili Video

Read More