Xiaomi, AMD temelli mini PC’ler tanıtmaya hazırlanıyor

Xiaomi mini PC

Xiaomi Mini-PC

Xiaomi Mini-PC

Host Mini PC

Host Mini PC

Xiaomi, ortaya çıktığı kadarıyla AMD temelli ufak PC’ler tanıtmaya hazırlanıyor. Firma şimdilik iki farklı seçenek hazırlamış.

Xiaomi, çok uzun zamandır gelişmiş dizüstü bilgisayar modelleri hazırlıyor ve bunlardan özellikle Çin’de çok sayıda satıyor. Redmi markası üzerinden de dizüstüler satan teknoloji firması, ufak boyutlu masaüstü bilgisayar pazarına da girmeye hazırlanıyor. Hatta yapılan sızıntıya göre firmadan çok yakında “Host Mini PC” ve “Mini PC” isimli iki yeni seçenek geliyor. “Mini PC”, Apple’ın Mac mini modellerini akla getiriyor ve iki farklı renkte kendisini gösteriyor. Bu modelin gücünü Radeon 680M RDNA2 iGPU’ya sahip 45W’lık AMD Ryzen 7 6800H APU‘dan aldığı aktarılıyor. 16 GB RAM + 512 GB SSD’ye sahip modelin yaklaşık 570 dolarlık bir fiyatı bulunuyor. Bu modelin bellek ve SSD olmayan sürümü ise 427 dolara satılacak bilgisi veriliyor.

Host Mini PC” hakkında ise henüz pek fazla bilgi bulunmuyor. Modelin sadece 100W SFF PSU ile geldiği ve iki slot yer kaplayan GPU’lara destek vereceği aktarılıyor. Güç kaynağı iki slot GPU konuda soru işareti oluşturan model, Mini-ITX bir anakarta uygun boyutta ve kesin olarak Windows işletim sistemi kullanıyor. Firma hatta bunun için “Win+M ” kısayolunu öne çıkarıyor. Xiaomi bu kasanın arkasında bir mekanik tuş anahtarı yerleştirmiş durumda. Bunun ne için olduğu ise henüz net değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ürün gamın en büyük firmalar arasında yer alan Xiaomi, “Host Mini PC” çok olası değil ancak “Mini PC” modelini Türkiye’ye getirerek resmi olarak satabilir. Bu konuda adım 2023’ün ilk çeyreğinde atılabilir.

Xiaomi planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More