Xiaomi, 2021’de sattığı toplam telefon sayısını açıkladıXiaomi 12 serisi

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olan Xiaomi, 2021’de geçtiğimiz yıla oranla daha fazla telefon sattı.

Yapılan resmî açıklamaya göre Xiaomi firmasının dünya genelindeki akıllı telefon satışları bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 190,3 milyon adetle rekor düzeye ulaştı. Canalys’e göre Türkiye’de de cihaz üreten Xiaomi, 2021 yılında akıllı telefon satışlarında yüzde 14,1’lik rekor pazar payıyla dünya genelinde 3. sırada yer aldı. Firmanın geride bıraktığımız yılda üst seviye özelinde 24 milyon üniteyi gördüğü de dikkat çeken detaylar arasında yer aldı. POCO, Black Shark ve Redmi gibi markalar ile çok geniş bir kitleye ulaşan firma, akıllı telefon pazarının liderliğinden ise uzakta bulunuyor. Bu konuda açık ara lider Samsung ve firma yıllardır en üst sırayı kimseye bırakmıyor. Alandaki diğer büyük isim ise Apple.

Aynı açıklamaya göre Xiaomi’nin güçlü iş modeli, küresel ekonomide yaşanan zorluklara rağmen büyüme elde etti. 2021 yılında toplam gelir, bir önceki yıla göre yüzde 33,5 artışla 328,3 milyar RMB’ye ulaşırken, düzeltilmiş net kar yıllık yüzde 69,5 artışla 22,0 milyar RMB oldu ve beklentilerin üzerine çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmî açıklamaya göre 2021 yılında Çin dışı pazarlardan elde edilen gelir, bir önceki yıla göre yüzde 33,7 artarak 163,6 milyar RMB’ye ulaştı ve bu toplam gelirin yüzde 49,8’ini oluşturdu. Çin dışı bölgelerde, akıllı telefon işinin yanı sıra internet ve IoT (nesnelerin interneti) işinde de önemli büyüme kaydetti. Çin dışı bölgelerden elde edilen gelir, 2021 yılında yüzde 84,3 artarak 5 milyar RMB’ye ulaştı ve toplam gelirin yüzde 17,8’ini oluşturdu.

Xiaomi bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More