Xbox oyunları 2022 sonu ya da 2023 başında her yere gelecekXbox

Microsoft, bugün Xbox tarafıyla alakalı bir haberle daha gündeme geldi. Firma gelecek için güzel planlar içerisinde yer alıyor.

Microsoft şu an Xbox Series X ve Series S ile yeni nesil oyun konsolu pazarında ciddi satışlara ulaşıyor. Firma halen Sony ve PlayStation 5’in gerisinde ancak yine de Game Pass üzerinden oldukça olumlu sonuçlar elde ediyor. Elbette Microsoft burada durmak istemiyor ve oyunların her yere taşınması için iki farklı plan yapıyor. Bu planların ilki, monitör ya da televizyonlara HDMI üzerinden bağlanacak bir donanım olacak. Çok ufak boyutlu olacak bu ürün, Xbox Cloud Gaming temelinde çalışacak. Bilmeyenler için eski adıyla xCloud olan bu mobil kullanım desteği de olan servis, Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. Bu temelde çalışacağından çok uygun fiyatlı olacağı düşünülen bahsi geçen cihaz, Xbox’ın kontrolcüsüne destek verecek.

Merkezi sunucudaki sistemlerde çalışan oyunlar bu cihaza internet ile aktarılacak, bu açıdan ürünün kendisine ek bir güç kaynağı takılmasına dahi gerek olmayacak. Aslında ileride birçok kişinin bu ürüne de ihtiyacı olmayacak. Çünkü firma Xbox oyunları için bir akıllı televizyon uygulaması da geliştiriyor.

Bu Samsung ve LG gibi firmaların cihazlarına ve Android TV’lere gelecek uygulama sayesinde kişiler, akıllı televizyonlarına bir kontrolcü bağlayarak Xbox uygulaması üzerinden oyun oynayabilecek. Oyunlar yine bulut üzerinden yani internet üzerinden aktarılacak. Süreç internet üzerinden olacağı için diğer ufak boyutlu donanım gibi TV’lerin gücü de hiç önemli olmayacak. En basit modelde dahi internet hızı yüksek olursa sorunsuz bir oyun deneyimi elde edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu dönem ne zaman başlayacak? Konu hakkında güncel bir açıklama yapan Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, bahsi geçen gelişmelerin önümüzdeki 12 ay içerisinde gerçek olacağını belirtiyor. Bu açıdan Xbox oyunları 2022 sonu ya da 2023 başında her yere gelecek gibi görünüyor.

Burada not olarak yapılan tarih açıklamasının henüz yüzde 100 kesin olmadığını belirtelim. Çünkü Phil Spencer daha önce de benzer bir açıklama yapmış ve 12 aylık bir dönem vermişti. Fakat araya pandemi ile büyük tedarik sorunları girince çıkış yapılamadı. Bunlar artık yavaş yavaş çözülüyor ve beklenen gelişme için artık bir engel görünmüyor. Ancak yine de süreçte bazı sorunlar yaşanabilir, çıkış gecikebilir.

Xbox oyun planları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

Read More