WWDC 2022’de tanıtılacak iOS 16 için yeni bilgiler verildiiOS 16 LOG Tasarım

Teknoloji devi Apple, WWDC 2022 etkinliğinde karşımıza iOS 16 ile çıkacak. İşte bu sürüm için yeni bilgiler gelmiş durumda.

Apple’ın yazılım / işletim sistemi odaklı WWDC 2022 (Worldwide Developers Conference) etkinliği 6-10 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Apple’ın WWDC 2022’de göstereceği en önemli işletim sistemi ise hep söylediğimiz gibi iOS 16 olacak. İşletim sistemi için yeni bilgiler veren analist Mark Gurman, iOS 16 ile büyük tasarım değişikliğinin gelmeyeceğini ancak birçok kalemde yeni özelliklerin tanıtılacağını açıkladı. Gurman’a göre sürümde özellikle kilit ekranı için önemli yenilikler olacak. Kaynağa göre kilit ekranı çok daha işlevsel hale gelecek. Apple’ın farklı bilgiler veren dinamik duvar kağıtları geliştirdiğini de belirten Gurman, iOS 16’ya her zaman açık ekran özelliği için destek konulacağını da aktardı. Bu destek iOS 16’ya eklenecek ancak sadece eylül ayında gelecek iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max‘e özel olacak.

Bu bilgi geçtiğimiz günlerde de ses getirmişti. Ekran teknolojileri konusunda sağlam kaynak Ross Young, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerindeki ekranın 1 Hz yenileme hızına inebileceğini düşündüğünü aktardı. 13 Pro ve 13 Pro Max’in ekranları 120 – 10 Hz arasında çalışıyor ve her zaman açık ekran sunulmuyor. 14 Pro ve 14 Pro Max ise 120 – 1 Hz arasında çalışarak karşımıza her zaman açık ekran özelliğini sunabilir. Bu halen yüzde 100 kesin değil ancak çok uzun zaman beklenen özellikler arasında yer alıyor.

Herkese açık beta sürümü temmuz ayında aktif olacak bilgisi verilen iOS 16, yine Gurman’a göre yeni etkileşim sistemleri taşıyabilir. Bunları ne olduğu halen net değil ancak yeni sürüm kullanıma direkt etki edecek yeni kaydırma hareketleri ya da benzeri kullanım yenilikleri getirebilir. Gurman’ın açıklamasına yeni sistem ile beraber yeni Apple uygulamaları gelebilir ya da mevcut Apple uygulamaları ciddi güncelleme alabilir. Buna ek olarak iOS 16 ile beraber dinamik araç takımları da hayatımıza girebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Analist, Apple’ın iOS 16’da bildirimler üzerine de ciddi şekilde odaklanacağını aktarıyor. Buna ek olarak yeni sağlık takip özellikleri getireceği de belirtilen sürüm, 9to5Mac’e göre iOS 15 ile gelen “Odak” özelliğini daha da iyi hale getirecek. Söylendiği kadarıyla iOS 16 ile “Odak” altyapısında daha fazla kişiselleştirme / özelleştirme sunulacağı belirtiliyor. Yeni sürüm ile beraber uydudan acil durum mesaj sistemi de karşımıza çıkabilir.

iPadOS 16’ya çoklu ekran ve hatta pencere boyutlandırma desteği getirmesi beklenen Apple, iOS 16’yla beraber mesajlara yönelik de ciddi yenilikler gerçekleştirecek.

iOS 16 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More