Windows 11’de Xbox kontrolcü kullananlara yeni bir imkân geliyor

Windows 11'de Xbox kontrolcü

Windows 11 işletim sistemi içerisinde Xbox kontrolcü kullananlara oyun odaklı ufak ancak güzel bir imkân daha geliyor.

Satıştaki Xbox kontrolcü modellerini kullanmak adına bir Xbox oyun konsoluna ihtiyacınız yok. Bu kontrolcüler Bluetooth üzerinden mobil cihazlar ya da Windows bilgisayarlar ile de kullanılabiliyor. Hatta bu kullanım oldukça popüler olmuş durumda. Birçok PC oyuncusu sahibi olduğu oyunu klavye – fare ikilisi yerine kontrolcü ile oynamaktan oldukça keyif alıyor. Birçok oyun türü kontrolcü ile çok daha keyifli ve konforlu bir oyun deneyimi sunuyor. Bunun farkında olan Microsoft, Windows’un Xbox kontrolcü altyapısını geliştirmeye devam ediyor. Örneğin yakında Windows 11 kullanıcıları için bir “controller bar” gelecek.

Şimdilik Windows Insiders’lara test için açık olan “controller bar”, masaüstünde Xbox kontrolcüsündeki “Xbox” butonuna basıldığı zaman yeni bir menü karşınıza getirecek. Bu menüde en son oynanan üç oyun ve en son açılan oyun marketlerine hızlı erişim sunulacak. Kişiler oyun içerisinde kontrolcüdeki “Xbox” butonuna bastıkları zaman ise yine “game bar” menüsü aktif edecek. Hali hazırda sunulan game bar, oyun oynarken klipleri ve ekran görüntülerini kaydetmek için kullanabileceğiniz kısa yolları karşınıza getiriyor ve ciddi oranda kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dediğimiz gibi şimdilik sadece Windows Insiders tarafından test edilen yeni özellik, yapılacak geri bildirimler ile daha iyi hale getirilecek ve yüksek ihtimalle çok yakında herkes için aktif edilecek.

Windows 11 ve Xbox kontrolcü gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More