WhatsApp, grup sohbetlerini değiştirecek! İşte yeni sistem


WhatsApp, Mark Zuckerberg’e göre mesajlaşma uygulaması için “büyük bir evrimi” temsil eden bir güncelleme olan Topluluklar ile denemelere başlayacak. Özelliğin yayınlanmamış bir sürümü ilk olarak geçen yıl tespit edildi, ancak şirket şu ana kadar varlığını doğrulamamıştı.

WhatsApp, bir blog gönderisinde, toplulukların insanların ayrı grup sohbetlerini “tek bir çatı altında bir yapı ile birleştirmelerine” izin vereceğini yazdı. “Bu şekilde, insanlar tüm Topluluğa gönderilen güncellemeleri alabilir ve kendileri için önemli olan konularda daha küçük tartışma gruplarını kolayca organize edebilirler.”

WhatsApp, grup sohbetlerini değiştirecek! İşte yeni sistem

whatsapp gruplar

Şirket, bu grupların tam olarak nasıl oluşturulacağına dair ayrıntıları paylaşmadı. Ancak bir şirket sözcüsü hedeflerinin “daha fazla iletişim aracı sunmak” olduğunu belirtti. Şirket, bu yıl içinde “belirli ülkelerde” özelliği test etmeye başlayacak, ancak sonunda bunu küresel olarak kullanıma sunacak.

Facebook’taki bir gönderide Zuckerberg, Topluluklar’ın WhatsApp ve Meta için büyük bir değişim olacağını belirtti. Zuckerberg, Meta’nın Messenger, WhatsApp ve Facebook için de benzer özellikler üzerinde çalıştığını ekledi.

2017’de Zuckerberg, Facebook‘u Gruplar ve “anlamlı topluluklar” etrafında yeniden yönlendirmeye çalıştı. Şirket, Gruplar için yeni bir özellik oluşturmaya ve kullanıcıları “dünyayı birbirine daha da yakınlaştırma” misyonunun bir parçası olarak katılmaya teşvik etmeye başladı. Zuckerberg, dünyanın birçok yerinde Facebook’tan çok daha popüler olan WhatsApp ile aynı stratejiyi izliyor gibi görünüyor. WhatsApp’ı Facebook’ta Gruplar’a daha çok benzetmek de bazı riskleri beraberinde getiriyor. Facebook’un Gruplar ile popülerleşmesi platformda kutuplaşmanın artmasına neden olmuş olabilir. Ayrıca Gruplar platformdaki ana yanlış bilgi kaynakları olarak öne çıkıyor. Facebook’un sunduğu denetim araçlarının çoğundan yoksun olan WhatsApp, yanlış bilgiler ve diğer sorunlu içeriklerle şimdiden mücadele halinde. Birbirinden farklı grup ileti dizilerini tek bir yere bağlamayı daha da kolaylaştırmak, bu sorunları potansiyel olarak daha da kötüleştirebilir. Bir sözcü, şirketin bu durumun farkında olduğunu ve güvenliğe odaklanan “bir dizi güncelleme oluşturduğunu” söyledi.

Read More

Yorum yapın