watchOS 9 ve tvOS 16 tanıtıldı; öne çıkan tüm yenilikler

WWDC22 etkinliği kapsamında Apple Watch saatler için yeni nesil işletim sistemi olacak watchOS 9 da tanıtıldı.

WWDC22 etkinliğinin en çok beklenen işletim sistemi olmasa da watchOS 9 için getirilen yenilikler de merak uyandırıyordu. Sürüm de diğer yeni işletim sistemleri gibi tasarımsal açıdan büyük bir makyaj geçirmeden karşımızda yer alıyor. Uzun yıllar önce geçilen temel tasarımı dilini devam ettiren sürüm, teknik olaraksa bazı kişilerin hoşuna gidecek yenilikleri bünyesinde barındırıyor. Ana ekran için iOS 16’dan ilham alınan yeni saat arayüzleri ile güncellenen Apple Watch’lara özel işletim sistemi watchOS 9, spesifik olarak koşucuları ilgilendiren farklı yeni ölçüm özellikleri getiriyor. Bu sayede koşucular birçok konuda daha detaylı bilgilere ve ölçümlere kavuşuyor. Kişilere daha fazla özelleştirilmiş spor antrenman programı oluşturma imkânı getiren sürüm, Triatlon desteğini de getiriyor. Bu destek sayesinde saatler farklı sporlar arasındaki geçişi otomatik olarak algılayabiliyor.

Apple yeni sağlık ölçüm özellikleri için kendisin şunları aktarıyor: “Apple Watch’un en popüler uygulamalarından biri olan Antrenman uygulaması, performans ölçümü için daha zengin seçeneklerle ve kullanıcıların fitness hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan yeni antrenman deneyimleriyle güncellendi. Kullanıcıların yakından tanıdığı seans görünümünde, şimdi aralarında Digital Crown ile geçiş yapılabilen kolay okunabilir Antrenman Görünümleri yer alıyor.

Bu sayede kullanıcılar farklı antrenman stillerine ait önemli ölçümleri görebiliyor. Kişiye özel Sağlık verileriyle otomatik olarak hesaplanan veya manuel olarak oluşturulabilen Kalp Atış Hızı Bölgeleri ise antrenmanın yoğunluk düzeyini takip etmek için kullanılabiliyor.

Tüm antrenman planlarında aralıklı antrenmanların önemli bir yeri vardır. watchOS 9’daki Antrenman uygulaması ile gelen Özel Antrenmanlar özelliği, çalışma ve dinlenme aralıkları içeren bir antrenman yapısı oluşturmak için kullanılabiliyor. Tempo, güç, kalp atış hızı ve kadans gibi eklenebilen yeni uyarılar da kullanıcılara antrenman boyunca yol gösteriyor.”

watchOS 9 ile beraber uyku konusunda da ölçüm altyapısı gelişiyor. Artık uyku sürecinizin aşamaları detaylı olarak gösteriliyor ve böylece uyku sorunları hakkında daha detaylı bilgiler elde edilebiliyor. Yeni sürüm ile kalp odaklı “atriyal fibrilasyon” adımı da atılıyor ve böylece AFib geçmişi tutularak detaylı durum doktorların incelemesi için kayıt altına alınıyor. Bunun için FDA’dan onay beklendiği aktarılıyor. Apple’a göre atriyal fibrilasyon tedavi edilmediğinde felcin önde gelen nedenleri arasında yer alıyor.

watchOS 9 ve iOS 16 ile beraber sürekli ilaç kullanan kişileri memnun edecek Apple, artık ilaçların / hapların sisteme işlenmesine imkân tanıyacak ve burada kamera dahi kullanılabilecek. Bu sistem sayesinde telefon ya da saat size “hap alma saatiniz geldi” şeklinde bildirimler geçilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Tüm dünyada kullanıcılar sevdikleriyle bağlantıda kalmalarına, gün içinde daha aktif olmalarına ve sağlık durumlarını daha iyi kontrol altında tutmalarına yardımcı olan Apple Watch’a bayılıyor.” açıklamasını yapan Apple COO’su Jeff Williams sözlerine şöyle devam etti: “Bu sonbaharda watchOS 9, Apple Watch deneyimini yepyeni bir seviyeye taşıyacak. Kullanıcılar hem fitness, uyku ve kalp sağlığı ile ilgili bilimsel olarak doğrulanmış bilgiler elde edebilecek hem de Apple Watch’larını tamamen kendilerine özel hale getirmelerini sağlayan yeni yaratıcı olanaklara kavuşacak.”

watchOS 9 işletim sistemi eylül ayı gibi destekli tüm cihazlar için ücretsiz olarak indirmeye açılacak. Sürüm aşağıdaki modellere yüklenebilecek:

  • -Apple Watch Series 4
  • -Apple Watch Series 5
  • -Apple Watch SE
  • -Apple Watch Series 6
  • -Apple Watch Series 7

watchOS 9 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More