Voxan Wattman elektrikli motosiklet, ulaştığı hız ile yeni rekorlar kırdı

elektrikli motosiklet

Pazarda şu an birçok elektrikli motosiklet bulunuyor. Bunlar arasında en özel seçeneklerden birisi ise kesinlikle Voxan Wattman.

Voxan Wattman isimli elektrikli motosiklet, aşağıda görebileceğiniz üzere gövde ile farklılaşan üç farklı versiyondan oluşuyor. Daha önce açıklandığı kadarıyla kuru buz ile soğutulan 317 kW (425 beygir) gücünde elektrik motoru üzerine kurulan model, 15.9 kW pil paketine sahip.

Bu şampiyon isimlerden Max Biaggi tarafından kullanılan motosiklet, en son Fransa’da yer alan Châteauroux havaalanı içerisinde yapılan denemesinde tam 408 km/s hıza çıkış yapmasıyla ses getirmişti.

Bunun aerodinamik olarak en kapalı versiyon ile elde edildiği, diğer sürümlerle ise 366 km/s ve 349 km/s hızların elde edildiği aktarılmıştı. Ulaşılan bu hızlar ile alanda tam 11 farklı rekoru kıran Voxan Wattman, şaşırtmayacağı üzere sadece bunlar ile yetinmedi.

Kısa süre önce bir deneme yapıldı ve bu sefer maksimum 466 km/s hıza çıkılarak tüm rekorlar alt üst edildi. Son denemede Voxan Wattman elektrikli motosiklet modelinin ölçülen ortalama hızı ise 455 km/s oldu. Model son deneme ile 300 kg altında tam 10 farklı, 300 kg üstünde ise 9 farklı yeni rekorun sahibi oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli motosiklet pazarında özel çalışmalar artıyor

Hız rekoru konusunda üzerinde çalışılan başka elektrikli modeller de bulunuyor. Bu arada pazar son kullanıcı özelinde de büyümesini sürdürüyor. Günümüzde gerçekten hemen her ihtiyaca yönelik bir elektrik temelli motosiklet modeli bulmak mümkün. Hep söylediğimiz gibi ulaşım dünyasının geleceği artık tamamen elektrik üzerine kuruluyor.

İlgili Video

Read More