Volvo ve NorthVolt ortaklığı yeni boyuta taşınıyor; AR-Ge tesisi için adım atıldıVolvo

NorthVolt ile yapılan anlaşmaya batarya teknolojisi konusunda yeni bir döneme giren Volvo, şimdi de AR-GE merkezini hayata geçirecek.

Volvo ve batarya üreticisi NorthVolt arasında bu yılın başlarında duyurulan ortaklığın ardından, yeni nesil elektrikli modeller için bataryaların geliştirilmesi ve sürdürülebilir üretim için bir ortak girişim oluşturmak üzere bağlayıcı bir anlaşma imzalandı. Ortaklığı yeni boyuta taşıyan ikili, batarya geliştirmek ve üretmek için 30 milyar Kron yatırımın parçası olarak Göteborg’da ortak bir araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) merkezi açmaya hazırlanıyor. Söz konusu tesis, yeni nesil tamamen elektrikli Volvo ve Polestar otomobillerinde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş yeni nesil ileri teknoloji batarya hücreleri üretecek. Tesisin kesin konumunun 2022’nin başlarında teyit edilmesi bekleniyor.

Volvo modellerinde hızlı şarj odaklı çalışmalar yapılacak

Ortaklık, Volvo sürücülerine menzil ve hızlı şarj süreleri gibi özelliklere sahip özel yapım bataryalar geliştirmeye odaklanacak. Volvo Cars, kendi bataryalarını geliştirip ürettiği gerçek bir uçtan uca sistem oluşturmak için Northvolt ile birlikte çalışıyor. Bu derin entegrasyon, bataryanın bir elektrikli otomobildeki en büyük maliyet kalemi ve ayrıca karbon ayak izinin büyük bölümünü temsil ediyor olmasıyla çok büyük öneme sahip. Volvo Cars ve Northvolt, Avrupa’da bir ortak batarya tesisi için en uygun yeri bulmak için karar sürecinin son aşamasında. Tesis, yılda yaklaşık yarım milyon araca batarya tedarik etmek üzere 50 gigawatt saate (GWsa) kadar yıllık üretim kapasitesine sahip olacak. 2023 yılında inşasına başlanacak olan tesisin 3.000 kişiye istihdam sağlaması ve 2026’da geniş ölçekli üretime başlaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Northvolt ile yapılan ortaklık, batarya tedarik anlaşmalarının yanı sıra, Volvo’nun iddialı elektrikliye geçiş planlarının bir parçası olan Avrupa batarya hücresi gereksinimlerini de garanti altına alıyor. Şirket bu on yılın ortasına kadar satışların yarısının tamamen elektrikli otomobillerden oluşmasını ve 2030 yılına kadar sadece tamamen elektrikli otomobil satmayı hedefliyor.
Northvolt ortaklığı, Volvo Cars’ın premium elektrikli otomobil segmentinde lider olma ve 2030 yılına kadar sadece tamamen elektrikli araçlar satma hedefinin temelini oluşturuyor. Ayrıca, Volvo Cars’ın kendi geliştirme becerilerini güçlendirmede önemli bir adımı temsil ediyor.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor

Read More