Volvo tam otonom sürüş teknolojisi Ride Pilot teknik detaylarıyla karşımızdaVolvo

Volvo, kısa süre içerisinde tanıtacağı elektrikli modelde konumlandıracağı Ride Pilot ile sürüsüzü otomobil teknolojisinde yeni seviyeye geçiyor.

Uzun süredir sürücüsüz otomobil teknoloji konusunda fiziki çalışmalar gerçekleştiren Volvo, sistemi son kullanıcıya ulaştırma konusunda yola emin adımlarla devam ediyor. İsveç merkezli üretici Ride Pilot adını verdiği modellemede geldiği son noktayı ilk olarak Kaliforniya eyaletindeki kullanıcılara tanıttı. Ride Pilot, Volvo’nun gelecek nesil tamamen elektrikli otomobillerinde yer alacak sektörün öncü güvenlik standardını esas alarak, müşterilere daha fazla zaman kazandırmayı ve bir Volvo’yu daha rahat ve eğlenceli hale getirmeyi hedefliyor. Otoyollarda kullanım için güvenli olduğu doğrulandıktan sonra Ride Pilot’un, şirketin yakında tanıtılacak olan tamamen elektrikli SUV modelinde ek abonelik şeklinde sunulması planlanıyor. Şirketin yeni amiral gemisi bu yıl içinde tanıtılacak.

Volvo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo Ride Pilot hakkında paylaşılan teknik detaylar

Lanse edilen sistemde kullanılan yazılımın, otonom sürüş şirketi Zenseact, Volvo’nun şirket içindeki geliştirme ekibi ve teknoloji ortaklarından Luminar’ın ekibi tarafından geliştirilmiş olması dikkat çekiyor. Sistem için geliştirilen yazılım-sensör kombinasyonu ve sağladığı güvenlik, markanın yakında çıkacak tamamen elektrikli SUV modelinde ilk günden itibaren standart olacak ve zamanla gelişecek. Ride Pilot’un hassas doğrulama ve test protokolünden geçtikten sonra müşterilere sunulacağı da gelen bilgiler arasında. Doğrulama ve test protokolü, teknolojinin farklı koşulda otoyollarda kullanım için güvenli olduğunun onaylanmasını içeriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenli olduğu doğrulandıktan ve gerekli onaylar alındıktan sonra, şirketin amacı Ride Pilot’u önce Kaliforniya’da tanıtmak, ardından da yavaş yavaş diğer dünya pazar ve bölgelerinde kullanıma sunmak. Sürücüler, Ride Pilot’u kullanarak, sürüş sırasında zaman kazanabilecek ve bu zamanı okuma, yazma, çalışma veya sosyalleşme gibi ikincil faaliyetler için kullanabilecek. Bu özellik ayrıca, yoğun veya sıkışık trafikteki sürüşün getirdiği zihinsel yükü azaltarak, sürücünün hedefe dinlenmiş ve enerjik olarak varmasına yardımcı olabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor

Read More