Volkswagen’in “dönüştürdüğü” Yunanistan adasında araçlar yola çıkmaya başlıyor

Yunanistan’daki Astipalaia adası odağındaki yatırımında somut adımlara hız veren Volkswagen, ilk bireysel teslimatları gerçekleştirdi.

Volkswagen’in ilk duyurusunu Kasım 2020’de gerçekleştirdiği Yunanistan yatırımı, son dönemlerdeki en dikkat çekici proje maddeleri çevresinde şekilleniyor. Gerçekleştirilen anlaşma kapsamında Astipalaia adasını tamamen elektrikli ve bağlantılı mobilite hizmetleri için bir pilot bölgeye dönüştürecek olan Volkswagen, bu sayede sürdürülebilir bir kent de yaratmış olacak. Bu operasyonlar üzerinden önemli kullanıcı verileri havuzu da yakalamak isteyen marka, ilk aşamada araç teslimatlarını adanın resmi kurumları üzerinden Haziran 2021’de başlatmıştı. Bir süredir geleneksel araç kiralama işlerinin önemli bir kısmı da elektrikli arabalara ek olarak grup içerisinde yer alan Seat’ın scooter ve elektrikli bisikletleriyle sağlandığı adada, araçlarını satın alan bireysel kullanıcılar da ilk teslimatlarını almaya başladı. Thanos Papagiannis isimli bir kullanıcıya teslim edilen ilk model ID.3’ün Pure versiyonu olduğu açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen, bölgedeki şarj noktası yatırımlarını da tamamlıyor

Alman otomobil üreticisinin açıkladığı planlamada ilk aşamada adaya 1.000 elektrikli araç konumlandırması yapacağı biliniyor. Bu kapsamda Polis arabaları, sağlık araçları ve kamu sektörü filoları dahil olmak üzere yerel ticari araçların da tamamı elektrikli olarak dönüştürülüyor. Bu araçlar için adanın altyapısına da önemli bir yatırım geliyor. Gerekli şarj altyapısını kurmak için ada genelinde yaklaşık 230 özel ve halka açık şarj noktası kurulacak. Bunlara ek olarak enerjinin yalnızca yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılanması için de çalışmalar gerçekleştirilecek.

Read More