Volkswagen ortaklığıyla geliyorlar; Ford’un yeni elektrikli modellerinden teknik beklentilerFord için Avrupa tarafındaki elektrik dönüşümünün en yeni üyeleri olacak iki yeni SUV modeli için tarihler de masada.

Bugün elektrik geleceği odağında Avrupa merkezli önemli duyurular gerçekleştiren Ford, fabrika anlamında ciddi bir hazırlığa girişiyor. Ford Otosan cephesinin de önemli aktörlerden birisi olarak öne çıktığı planlamada yeni modeller için de ilk bilgiler paylaşıldı. Bu kapsamda ticari tarafta; Transit Custom, Tourneo Custom, Transit Courier ve Tourneo Courier’in elektrikli versiyonlarını 2 yıl içerisinde karşımıza çıkartmaya hazırlanan Ford, binek tarafta da tamamen yeni Crossover/SUV modellerinin tanıtımını gerçekleştirecek. Ford Avrupa CEO’su Stuart Rowley tarafından da doğrulanan bilgiler ışığında Volkswagen altyapısı üzerine geliştirileceğini gördüğümüz iki yeni modelle ilgili teknik beklentilerde çerçeve olarak değerlendirebildiğimiz noktada.

ford tesla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ford, Volkswagen altyapılı ilk modeli 2023’te lanse edecek

CEO Stuart Rowley’nin “Altyapı olarak Volkswagen olsa da tasarım ve sürüş nitelikleriyle tam bir Ford olacak.” sözleriyle lanse ettiği araçlardan ilkini 2023 yılında göreceğiz. MEB platformu üzerine inşa edilecek olan SUV modelinin Mustang Mach E’nin altında konumlanacak niteliklerde olması bekleniyor. Bu paralelde Volkswagen ID 4 ile benzer teknik verilere sahip olma ihtimalinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. ID 4, tek elektrik motorlu versiyonunda 204 PS güce ve 310 Nm tork değerleriyle öne çıkıyor. Ailenin en yüksek batarya kapasitesi 77 kWh olarak verilirken, WLTP standartlarında 500 kilometreye kadar menzil mümkün kılınıyor. Ford cephesinde henüz ismini bilmediğimiz bu modelde de 77 kWh’lık batarya paketinin en üst seçenek olması kuvvetle muhtemel. Mustang Mach E’nin üzerinde konumlanacak olan model içinse ID 5 ailesinin versiyonları referans olarak alınabilir. Burada çift elektrikli altyapı ön plana çıkarken, 300 PS’lik güç ve dört tekerlekten çekiş sistemi de bizi bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More