Volkswagen ID. Buzz; merakla beklenen model için yurt dışı fiyatları açıklandı

Almanya merkezli olarak fiyat ve sipariş süreci başlayan Volkswagen ID. Buzz, ilk örnekleriyle bu yıl bitmeden sokaklarda olacak.

Mart ayında gerçekleştirilen global lansmanıyla birlikte konseptten seri üretime geçiş dinamikleri resmiyet kazanan Volkswagen ID. Buzz için satış süreci de netleşmeye başlıyor. Mayıs ayı itibarıyla Almanya merkezli olarak listelerdeki yerini alan ikonik tasarımlı model için fiyatlar da artık masada. Resmi kaynaklarca paylaşılarak bilinmezlik bulutunun dağıtıldığı fiyat tarafı, Almanya’daki kapıyı Pro versiyonu üzerinden 64.581 eurodan açıyor. Yerel teşviklerle birlikte bu rakamın 56.606 euroya kadar gerileme potansiyeli söz konusu. Ticari versiyon olan Cargo cephesinde ise fiyatlar 45.740 eurodan başlıyor. Volkswagen, ID Buzz ürün gamını kiralama yöntemiyle de meraklılarıyla buluşturuyor. Cargo için 661 euro, binek Pro versiyonu içinse 693 euroluk aylık ödeme ile 36 ay ve yıllık 10.000 kilometre koşulunda bu araçları kullanmak mümkün.

Volkswagen ID. Buzz için teknik bilgiler

Volkswagen’in diğer modellerinden de tanıdığımız MEB platformu üzerine inşa edilen ID. Buzz, konfor tarafında önemli altyapı dinamikleri taşıyor. Önde ve arkada bağımsız süspansiyon mimarisiyle tercih edilebilen araçta, aktif şasi kontrolü de sunulan destekler arasında olacak. ID. Buzz aynı zamanda bu platform üzerine inşa edilmiş en büyük araç konumunda. 4.712 milimetre uzunluk, 1.980 milimetre genişlik, 1.938 milimetre yükseklik değerleriyle seri üretime taşınan standart versiyon 2.988 milimetrelik aks mesafesiyle bu altyapının zirve noktası olacak. Buna paralel olarak koltuklar aktif halde 1.121 litrelik bagaj hacmi sunan ID. Buzz’da, koltukların yatırılmasıyla 2.205 litreye kadar bir alan yakalanabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracı ailenin diğer üyelerinden ayıran en büyük özelliklerinden birisi ise otonom sürüş teknolojisi tarafında. Volkswagen’in sürücüsüz araçlar için test yatağı olarak kullandığı Buzz, bu vesileyle son nesil aktif ve pasif sürüş destekleriyle geliyor. Bunlar arasında ön bölge çarpışma asistanı, aktif şerit takip asistanı, yaya algılama, adaptif hız sabitleyici, otonom acil fren desteği gibi parçalar ön plana çıkıyor. Sürücünün yolculuk sırasında en fazla muhattap olacağı kokpit elemanları, ID.3’den geliyor. Burada 5,3 inçlik dijital gösterge paneli ve 10 inçlik multimedya ekran (opsiyonel olarak 12 inç) karşımıza çıkarken, direksiyon ve diğer yaşam alanında kullanılan döşeme malzemelerinin geri dönüştürülmüş kaynaklardan elde edilmiş olması da altı çizilmesi gereken noktalar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Batarya tarafına baktığımızda ise 77 kWh’lik en üst paket karşımıza çıkıyor. Bu batarya ile birlikte arka aksa entegre edilmiş tek motorlu kombinasyon üzerinden 201 beygirlik güç ve 310 Nm’lik tork değerleri kullanıcıları bekliyor. ID. Buzz’ın menzil tarafında ise 400-425 kilometre aralığında deneyim sunduğunu söylemek mümkün. 170 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğu batarya, böyle bir kaynak üzerinden 30 dakikada yüzde 5’ten yüzde 80 doluluk seviyesine getirilebilecek. Almanya’da sipariş alımların başlayan Volkswagen ID. Buzz ailesinin ilk teslimatları önümüzdeki sonbahar ile başlayacak.

Read More