Volkswagen, Huawei’nin otonom sürüş birimini satın alıyorVolkswagen, Huawei

En büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Volkswagen ile Huawei arasında dedikoduları gelen anlaşma sağlanmış gibi görünüyor.

Volkswagen, birçok diğer rakibi gibi otonom yani sürücüsüz sürüş sistemlerine büyük yatırım yapıyor. Bu konuda halihazırda kullanımda olan bazı gelişmiş teknolojilere sahip olan firma, alanda daha da iyi hale gelmek adına Huawei’nin otonom sürüş birimini satın alıyor. Yerel kaynakları iddiasına göre iki firma bu konuda anlaştı ve resmi duyuruyu mart ayı içerisinde yapacaklar. Söylendiği kadarıyla Volkswagen tarafı Huawei’nin yüksek teknoloji birimini 1,6 milyar dolara bünyesine katacak.

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, daha önce de söylediğimiz gibi çok uzun zamandır otomobil tarafında, özellikle de sürücüsüz sürüş sistemleri üzerinde çalışma gösteriyor. Huawei’ye ödeyeceği sektör içerisinde ufak sayılan rakam ile çok önemli teknolojilere erişim sağlayacak Volkswagen, otonom sürüş geleceği için kilit bir yatırım yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an otonom sürüş denildiği zaman akla Volkswagen‘den çok Tesla geliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde iki isim bu konuda çıkan bir haberle gündeme gelmişti. Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Tesla’dan farklı olarak Seviye 3 otonom için LiDAR’ın zorunlu olduğunu aktarmıştı. Tesla tarafı ise bu seviye otonom için sadece kameraların yeterli olduğunu düşünüyor.

Otonom teknolojiler üzerinde Volkswagen‘den ve Tesla’dan farklı olarak diğer tüm otonom firmaları da çalışıyor. Hatta günümüzde direksiyonu olmayan araçlar görücüye çıkarılıyor

Volkswagen planları dikkat çekerken Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın:

Read More