Volkswagen, Huawei’nin otonom sürüş birimine talip olduVolkswagen Huawei otonom sürüş

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Volkswagen ile otomobil tarafına büyük önem veren Huawei arasında büyük bir satış olabilir.

Almanya merkezli Volkswagen, sürpriz olmayacağı üzere otonom yani sürücüsüz sürüş sistemlerine ciddi yatırım yapıyor. Bu konuda halihazırda kullanımda olan bazı gelişmiş teknolojilere imzasını atan firma, gelen iddialara göre alanda önemli bir satın almaya planlanıyor. Firmanın spesifik olarak Huawei şirketinin otonom sürüş birimine talip olduğu ve bunun için milyar euro seviyesinde bir bütçeyi gözden çıkardığı aktarılıyor. Henüz bu konuda başka ayrıntılı detay bulunmuyor.

Çoğu kişi bilmiyor ancak Çin merkezli teknoloji devi Huawei çok uzun zamandır otomobil tarafında, özellikle de sürücüsüz sürüş sistemleri üzerinde çalışma gösteriyor. Bu açıdan Volkswagen şirketi geleceği için mantıklı bir sürecin peşinde koşuyor.

Huawei son dönemde otomobil tarafına hiç olmadığı kadar büyük önem veriyor. Huawei, geçtiğimiz ay karşımıza tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Seres ortaklığından doğan hibrit otomobil modeli AITO M5 ile çıkmıştı. Huawei’nin geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemi üzerine kurulan ilk otomobil olma özelliği taşıyan o araç, firmanın alandaki iddiasını gözler önüne sermişti.

Bunun üstüne bir açıklama yapan şirketin üst düzey isimlerinden Richard Yu, Huawei’nin 2022’de 300 bin kadar “akıllı” otomobil satabileceğini açıkladı. Huawei, Çin sınırlarında yer alan büyük mağazalarında otomobil satışı yapıyor ve burada birden fazla lokal üretici ile çalışıyor. ABD ambargosu ve pandemi ile değişen tüketici alışkanları ışığında otomobil satışına odaklanan ve böylece gelirlerini dengeleyen firma, 2022’de konulan bu 300 bin hedefini dahi geride bırakabilir.

Eğer bir sürpriz olup da planlar iptal olmazsa Huawei ile Volkswagen arasındaki gelişmenin yakında resmi olarak duyurulması bekleniyor. İki ismin daha önce de otomobil odaklı ortak çalışmalar yaptığını belirtelim.

Volkswagen planları dikkat çekerken Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın:

Read More