Volkswagen Grubu’ndan İspanya tarihine geçen elektrik yatırımıCupra Born

Kısa süre önce ilk detayları paylaşılan dev yatırımla elektrik dönüşümünü genişleyen Volkswagen Grubu, İspanya tarihine geçti.

Geride bırakmaya hazırlandığımız mart ayında elektrik odaklı önemli yatırım hamleleriyle karşımıza çıkan Volkswagen cephesinde, Almanya sonrası benzer bir adım İspanya merkezi olarak kısa süre önce duyuruldu. Seat’ın 2021 yılı değerlendirme toplantısı kapsamında ilk detayları paylaşılan proje kapsamında İspanya’ya 7 milyar Euro’luk bir yatırım yapılacağı açıklandı. Fast Forward projesi kapsamında açıklan bu yatırım, bugüne kadar İspanya’da tek seferde yapılmış en büyük endüstriyel yatırım olarak da tarihe geçecek. Yıllık 40 GWh üretim kapasitesine sahip olması hedeflenen Valencia’daki tesiste 3 binden fazla kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Volkswagen Group 2026’da üretime başlanabilmesi amacıyla, tesisin yıl sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seat da Volkswagen Grubu’nun yükselenleri arasında

Basın toplantısında ayrıca, 2024’te pazara sunulması planlanan yeni CUPRA modellerinden birinin ön tanıtımı da yapıldı. Macaristan’da üretilecek tamamen yeni SUV’un mild hibrit ve plug-in hibrit versiyonları olacak. Yeni modelin, yaklaşık 100 km elektrikli menziliyle yeni nesil PHEV’lere öncülük etmesi hedefleniyor. Yeni SUV, yakında CUPRA serisine katılacak dört yeni modelden biri. Marka 2024 yılında CUPRA Tavascan ve yeni SUV modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Bu modelleri, 2025 yılında pazara sunulacak iki yeni model takip edecek. Marka ayrıca yıl sonunda satışlarını ve satış ağını da iki katına çıkarmayı amaçlayan marka, cirosunu da ikiye katlayarak 5 milyar Euro’ya çıkarmayı planlıyor.

Read More