Volkswagen elektrikli otomobillere güç verecek!


Tedarik zincirlerinin hala toparlanamamış olması ve Ukrayna’daki savaşın EV pil bileşeni emtia fiyatlarına zarar vermesiyle birlikte, birçok ileri görüşlü otomobil üreticisi, yalnızca EV pillerine giren kobalt, lityum ve nikel gibi değerli metal stoklarını güvence altına almak için değil, aynı zamanda pilleri kendileri üretmek üzere adım atmaya başlıyor.

Perşembe günü Volkswagen Grubu, Almanya’nın Salzgitter kentinde yakında kurulacak elektrikli araç pil hücresi fabrikasının sahasında yeni bir sayfa açtı ve VW Grubu’nun gelişen pil işinden sorumlu olacak yeni bir şirket olan PowerCo’nun kurulduğunu duyurdu.

Volkswagen elektrikli otomobillere güç verecek!

Almanya Başbakanı Olaf Scholz etkinlik sırasında, “Bugün Almanya ve Avrupa’daki otomotiv endüstrisi için güzel bir gün.” dedi. “Volkswagen, sürdürülebilir, iklimle uyumlu mobilitenin geleceğinin nasıl görünebileceğini gösteriyor. Birlikte, Salzgitter’de bu geleceği önemli ölçüde şekillendirmenin temelini atıyoruz.” dedi.

PowerCo, duyuruya göre, pillerin üretilmesinden yeni pil teknolojileri üzerinde Ar-Ge yapılmasına ve “enerji şebekesi için ana depolama sistemleri gibi ürünlere” kadar Grubun küresel pil faaliyetlerini yürütecek. Salzgitter tesisi faaliyete geçtiğinde, PowerCo, Avrupa’da ve potansiyel olarak Kuzey Amerika’da da üç hücre fabrikası daha kurarak, İspanya, Valencia’da da  ikinci bir fabrika üzerinde çalışmaya başlayacak.

Avrupa fabrikalarının her birinin %100 yenilenebilir enerji kullanarak faaliyet göstereceği bildiriliyor. Toplamda, PowerCo, Avrupa’da her yıl toplam 240 GWh kapasite (~6 milyon elektrikli araç değerinde) üreten toplam altı pil fabrikası açmayı hedefliyor ve bu da VW’nin 2030 ürün yelpazesinin en az yarısını EV’lerden oluşturma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Read More

Yorum yapın