Vivo, akıllı telefon segmentinde rekor büyüme kaydetti!


Counterpoint Research yeni bir rapor yayınlayarak akıllı telefon pazarına yeni bir bakış sundu. Araştırma şirketi, Çin’in akıllı telefon pazarı hakkında yeni bir rapor yayınladı. Rapor, premium segmentin pazar payının 2021’in ikinci çeyreğindeki %31 oranına kıyasla 2022’nin ikinci çeyreğinde %33’e yükseldiğini belirtiyor.

Vivo, akıllı telefon segmentinde rekor büyüme kaydetti!

Vivo, akıllı telefon segmentinde rekor büyüme kaydetti! - Resim : 1

Ancak, premium telefonların birim satışları %10 azaldı. Bu segment, satışları %14 düşen tüm pazardan daha iyi performans gösteriyor. Raporun en önemli özelliği, Vivo’nun Huawei’yi geçerek Çin’deki en büyük ikinci premium akıllı telefon markası haline gelmesi. %13 pazar payı ile şirket, %46 pazar payına sahip olan Apple’ın yalnızca biraz gerisinde.

Bir diğer önemli nokta ise Honor’un %9 pazar payı ile altıncı sıradan dördüncü sıraya yükselmesi. Honor da şimdi Xiaomi ve Oppo’nun önünde yer alıyor. Her iki marka da sırasıyla %8 pazar payına sahip.

Huawei bir yıl içinde en çok pazar payını kaybeden şirket olarak öne çıkıyor. Üçüncü sırada olmasına rağmen payı %19’dan %11’e düştü. Ayrıca, Xiaomi %1 kaybetti, ancak diğer herkes kazandı.

Apple ayrıca yıllık %147’lik bir büyüme kaydederek 1.000 $ ve üzeri fiyat segmentine öncülük ediyor. İlginç bir şekilde, Samsung bile katlanabilir ürünleri sayesinde bu segmentte yıllık bazda %133 büyüdü.

Ancak Vivo X80 serisi akıllı telefonlarıyla herkesi şaşırtan yine Vivo oldu. Markanın toplam premium pazar payı yıllık %504 arttı.

Read More

Yorum yapın