Video: SpaceX Starlink projesi için 46 yeni uydu atıldı [13 Ağustos]

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün firma bir kez daha başarılı göreve imza attı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Bugün bu amaç doğrultusunda bir görev daha yapıldı ve Falcon 9 ile beraber sorunsuz olarak 46 yeni uydu gönderildi. Bu son görevde atılanlar ile sürekli olarak büyüyen projede toplam 2.782 uyduya ulaşıldı. Bu aralar sık sık gerçekleştirilen Starlink görevlerinin en yenisi, SpaceX’in 2022 içerisinde sorunsuz olarak gerçekleştirdiği 36. uzay görevi oldu. Firma sadece temmuz ayında 6 farklı görevin altından kalkmıştı. Daha önceki görevlerde de aktardığımız üzere bu gönderilen Starlink uydularının hepsi aktif olarak görevde bulunmuyor. Bazı uydular göreve başlamak için yörüngesine oturmayı bekliyor, bazı uydular ise yaşanan sorunlar nedeniyle süreç içerisinde kaybedildi.

Örneğin firma geçtiğimiz aylarda 49 uydu atmış ancak bu uydulardan sadece 9 tanesi hayatta kalabilmişti. Yaşanan jeomanyetik fırtına nedeniyle 40 uydunun yörüngede kalamadığı ve atmosfere giriş üzerinden yanarak kullanılmaz hale geldiği açıklanmıştı. Manyetik fırtına olarak da bilinen jeomanyetik fırtına, Güneş ile bağlı olarak Dünya’nın manyetosferinde oluşan geçici bir bozulma olarak nitelendiriliyor.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32’den fazla ülkede aktif edilen uzay interneti SpaceX Starlink, en son Maritime paketi ile dikkat çekmişti. Hatırlamak adına bu paket gemilere, teknelere ya da yatlara uzaydan internet sağlıyor. Sudan etkilenmeyen özel donanımlar üzerine kurulan ve geniş bir kapsama alanı içerisinde deniz üstü hareketli kullanım sunan paket, gerçekten çok pahalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çünkü Maritime için sadece donanım masrafı 10 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Ayrıca bunu ödeyen kişilerin deniz üstünde 350 Mbps gibi yüksek indirme hızlarına ulaşmak adına aylık tam 5 bin dolar ödemesi gerekiyor.

Yeni paket hakkında Twitter’dan bir açıklama yapan Elon Musk, aylık 5 bin dolarlık fiyatın yüksek ancak rakiplere oranla düşük olduğunu savunmuştu. Musk’a göre SpaceX firmasının gemileri daha kötü internet erişimine aylık tam 150 bin dolar ödüyor. 

Falcon 9 ile yapılan en son kalkış tam olarak şöyle oldu:

Liftoff! pic.twitter.com/cPTwPQZkxk

— SpaceX (@SpaceX) August 12, 2022

Son SpaceX Starlink görevinde kullanılan Falcon 9, bir kez daha otonom deniz üstü platformu üzerine sorunsuz şekilde dikey olarak iniş yaptı:

Falcon 9’s first stage has landed on the Of Course I Still Love You droneship pic.twitter.com/fota9MpHu6

— SpaceX (@SpaceX) August 12, 2022

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

Read More