Uzmanlar uyardı; ikinci el otomobil satışlarında dolandırıcılıkikinci el otomobil

İkinci el otomobil alım ve satım işlerinde mağduriyet yaşayan sürücülerin sayısı artıyor. Uzmanlar yapılan hileler hakkında herkesi uyarıyor.

İkinci el otomobil satışlarında yaşanan olumsuz durumlar günden güne artıyor. Sıfır otomobillerin fiyatının artması sonucu ikinci el piyasasında yaşanan artış dolandırıcılara da kapı açıyor. Bunun son örneği İstanbul’da ikinci el otomobil almak isteyen bir sürücü yaşadı. Yaklaşık 7 ay önce yeni aracını alan sürücü, nakit ihtiyacından dolayı aracını satmak istedi. Satım aşamasında expertiz firmasına giden sürücü bir şok ile karşılaştı. Buna göre aracın çalıntı olduğu ve şasi numarasının başka bir araç ile değiştirildiği ortaya çıktı. Olayın ardından polis ekiplerinin katılımı ile konu yargıya taşındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil satışlarında aldatmaca

Ekspertiz ustası Ferdi Gökçe, ”Bu araç 2017 model bir araç, bir alıcı, bir de satıcı tarafından ekspertiz yapılmak üzere buraya geldi. Bizden kapsamlı bir ekspertiz paketi istediler. Biz de aracı aldık, detaylı şekilde incelediğimizde bu aracın üzerinde iki ayrı şase numarasını fark ettik. Bunlardan bir tanesinde aracın hasar kaydı olmadığı, diğerinde ise aracın ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Daha da detaylı inceleme yaptığımızda aracın benzinli olduğunu ama dizel bir kupa ile değiştirildiğini fark ettik, yani aracın hırsızlık malı olduğu ortaya çıktı.

Satan arkadaş aracını 7 ay önce satın aldığını ve ekspertiz yaptırdığını söylüyor, elinde rapor olduğunu söylüyor ki bizde baktık gerçekten elinde o güne ait raporlar var. Onu da kandırmışlar belli ki. Bu araç çalınmış, çok büyükte bir kaza görünce, olmayacak hale gelince ikisini birleştirmişler adeta ve bugünkü satıcıya arabayı Konya’da satmışlar” diye konuştu.

İlginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

https://log-com-tr.cdn.vidyome.com/embed/cDnEQTFNgM5.html

Read More