USB-C zorunlu hale geliyor!


AB, USB-C’yi 2024’ten itibaren küçük ve orta ölçekli elektronik cihazlar için zorunlu hale getirmeye karar verdi. Bazı ABD’li politikacılar benzer bir politika benimsemek istiyor. Şimdi ise bu uygulamaya bir ülke daha ekleniyor. Brezilya’nın kablosuz düzenleyicisi USB-C’yi zorunlu hale getirmeyi hedefliyor.

USB-C zorunlu hale geliyor!

26 Ağustos’a kadar vakti olan Brezilya vatandaşlarının ve şirketlerinin duyarlılığını ölçmek için 45/2022 Kamu İstişaresi yayınlandı. AB’nin tabletler, el konsolları, kulaklıklar, hoparlörler, e-kitap okuyucular ve benzeri elektronik cihazları da içeren yeni kurallarından farklı olarak, Anatel’in önerisi sadece akıllı telefonları kapsıyor.

Ajans, sadece konektörü değil, şarj protokolünü de standartlaştırmak istiyor. Ayrıca perakende paketi ve kılavuzunda gereken minimum gücü ve hızlı şarjın desteklenip desteklenmediğini belirtmesi gerekecek. İlginç bir şekilde, plan USB-C’yi yalnızca kablolu şarjı destekleyen telefonlar için zorunlu hale getirmek ve yalnızca kablosuz üzerinden şarj olan telefonlar için bir kapı bırakmak. Tüm bunlar, elbette, diğer akıllı telefon üreticileri USB-C’yi benimsediğinden Apple’a yönelik bir hamle. Şirketin, C Tipi bağlantı noktasına sahip iPhone’ları zaten test ettiği bildiriliyor.

Böyle bir hareket ilk kez değerlendirilmiyor. Örneğin, 2019’da Anatel, ortak bir şarj cihazı için gereksinimleri tanımlayan bir öneri yayınladı. Ajans, AB ve ABD ile aynı avantajları yansıtıyor.

Read More

Yorum yapın