Ukrayna, ülkenin gizli verilerini ve sunucularını yurtdışına taşıyacak!


Reuters’in bildirdiğine göre, Rusya‘nın çok gizli hükümet belgelerini çalabileceğine dair korkular, Ukraynalı yetkilileri alarma geçirdi. Ülkenin verilerini ve sunucularını başka bir ülkeye taşıması konuşuluyor.

Ukrayna’nın bilgi koruma kolu başkan yardımcısı Victor Zhora, haber servisine yaptığı açıklamada, orijinal planın hâlâ ülkenin BT altyapısını korumak olmasına rağmen, en hassas verileri başka bir yere taşımanın uygun bir B Planı olduğunu söyledi.

Ukrayna, ülkenin gizli verilerini ve sunucularını yurtdışına taşıyacak!

ukrayna

Ukrayna, geçen ay askeri ve enerji ağlarına sızması da dahil olmak üzere, komşu ülkeden bir dizi agresif siber saldırıyla karşı karşıya kaldı. Rusya ayrıca Ukrayna’nın 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmeye çalıştı ve düzenli olarak Ukrayna’nın elektrik şebekesine saldırılar düzenleyerek günlerce süren kesintilere yol açtı. Ukrayna hükümeti, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin ardından bilgisayar sistemlerini Kiev’e taşımak için bir hamle yaptı.

Bilgi koruma kolu başkan yardımcısı Victor Zhora, Politico’ya verdiği demeçte, Ukraynalı siber ekiplerin altyapıyı devre dışı bırakmak ve ağları tehlikeye girerse yedekleri aktarmak için planlar geliştirdiğini söyledi.

Ancak Ukrayna’nın en hassas verilerinin Kiev’de merkezi olması, Rusya ordusunun başkenti işgal etmesi durumunda sorun teşkil ediyor. Rus birlikleri şu anda Kiev’i kuşatıyor ve uzmanlar şehre birkaç gün içinde saldırabileceklerini tahmin ediyor. Ukrayna şimdiden bazı hassas verileri ve sunucuları Rusya’nın erişemeyeceği uzak bölgelere taşıyor.

Ukrayna, hassas hükümet verilerini nereye yerleştirmeye çalışabileceğine dair ayrıntıları açıklamadı. Reuters, söz konusu verilere yönelik siber saldırıların, bir müttefik ülkenin sınırları içinde saklanması durumunda NATO’nun toplu savunma maddesini tetikleyebileceğini bildirdi.

Read More

Yorum yapın